Головне за тиждень. У ЦАР убили російських журналістів, почали суд над Манафортом, херсонську активістку облили кислотою G

Загибель Орхана Джемаля, напад на Катерину Гандзюк та інші новини тижня
Фото: ЕРА; Катерина Гандзюк / Facebook

"ГОРДОН" подає огляд основних подій 30 липня – 5 серпня.

Убивство в Центральній Африці

31 липня стало відомо про загибель у ЦАР російської знімальної групи, до якої входили репортер Орхан Джемаль, оператор Кирило Радченко і режисер Олександр Расторгуєв. Тіла росіян із кульовими пораненнями виявили за 23 км від міста Сібю і доправили на базу місії ООН. У партнерстві з "Центром управління розслідуваннями" Михайла Ходорковського група знімала документальний фільм про діяльність у Центральноафриканській Республіці російської приватної військової компанії "Вагнер".

Місцева влада припустила, що мотивом для нападу могло стати пограбування. Колеги Джемаля сумніваються в цій версії, називаючи те, що трапилося, політичним убивством.

У ніч на 5 серпня літак авіакомпанії Air France доправив у Москву тіла вбитих.

Костенко на волі

3 серпня кримського політв'язня Олександра Костенка звільнили з російської колонії, де він відбував термін за нібито завдані каліцтва бійцю "Беркуту" на Євромайдані в Києві.

Справа Савченко – Рубана

2 серпня генпрокурор України Юрій Луценко повідомив, що слідство стосовно нардепа Надії Савченко і глави "Офіцерського корпусу" Володимира Рубана завершено. Він прогнозує, що суд може почати слухання до кінця 2018 року.

За версією слідства, жертвами теракту, який планували Савченко і Рубан, могло стати не менше ніж 7 тис. осіб.

Розправа над Сарматом

31 липня у Бердянську Запорізької області на очах в очевидців застрелили ветерана АТО, громадського активіста Віталія Олешка (позивний Сармат).

Фото: Виталий Сармат / Facebook

Того самого дня чотирьох підозрюваних у вбивстві затримали на блокпості у Василівці Запорізької області, пізніше затримали п'ятого фігуранта справи.

Свідок убивства Олешка Андрій Маджаров стверджує, що в його приятеля стріляв один із затриманих, екс-боєць батальйону "Торнадо" Артем Матюшин.

Основною версією слідства є вбивство на ґрунті неприязних стосунків у зв'язку з підприємницькою діяльністю Сармата.

Катерина Гандзюк

31 липня в Херсоні облили сірчаною кислотою громадського діяча, керівника справами виконкому міської ради Катерину Гандзюк. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла. 1 серпня Гандзюк на літаку доправили у Київ для лікування.

Спочатку в поліції відкрили кримінальне провадження за статтею "хуліганство", але пізніше двічі змінювали кваліфікацію: спочатку – на "умисні тяжкі тілесні ушкодження, вчинені з метою залякування потерпілого", потім – на "замах на вбивство з особливою жорстокістю".

У Міністерстві внутрішніх справ України заявляли, що слідство розглядає кілька версій інциденту, серед яких службова діяльність потерпілої, її активна громадянська позиція і побутові конфлікти.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив 3 серпня, що поліція затримала підозрюваного в замаху на Гандзюк.

Міст. Санкції

Європейський союз 30 липня ввів санкції проти російських компаній, які брали участь у будівництві Кримського мосту. У списку санкцій є ПАТ "Мостотрест", ТОВ "Стройгазмонтаж", АТ "Институт Гипростроймост – Санкт-Петербург", ТОВ "Судостроительный завод "Залив", ТОВ "Стройгазмонтаж – Мост" і АТ "ВАД".

Замах на Мадуро

4 серпня на президента Венесуели Ніколаса Мадуро вчинили замах під час його виступу на параді в Каракасі. Нападники нібито збиралися підірвати над трибуною дрони. Президент заявив, що поліція заарештувала кількох людей, причетних до замаху, і що президент Колумбії Хуан Мануель Сантос особисто відповідальний за те, що трапилося.

Відео: Grupo Valora / YouTube

Відповідальність за замах узяло на себе антиурядове угруповання "Фланелеві солдати".

Манафорт під судом

31 липня в американському місті Александрія почали судовий процес у справі про ймовірні фінансові злочини колишнього керівника виборчої кампанії Дональда Трампа політтехнолога Пола Манафорта. Спецпрокурор США Роберт Мюллер заявив 30 липня, що Манафорт заробив під час роботи в Україні у 2005–2014 роках $60 млн, більшу частину яких приховав.

Авіакатастрофи тижня

Літак Embraer 190 компанії Aeromexico 31 липня впав незабаром після зльоту недалеко від аеропорту Хенераль Гвадалупе Вікторія в мексиканському місті Дуранго. Борт прямував у Мехіко. Ніхто не загинув, 98 зі 103 осіб, які перебували на борту, дістали травми.

У Красноярському краї Росії 4 серпня розбився вертоліт Мі-8, загинуло 18 осіб – 15 вахтовиків-нафтовиків і троє членів екіпажу.

4 серпня у Швейцарії під час прогулянкового польоту зазнав аварії літак Junkers Ju-52 часів Другої світової війни. 17 пасажирів і троє членів екіпажу загинули.

Трильйон для Apple

2 серпня під час торгів на біржі NASDAQ ринкова капіталізація компанії Apple перевищила $1 трлн. Цей рубіж подолано вдруге за всю історію і вперше – під час торгів у США.