Головне за тиждень. Винесено вирок у справі про загибель Гандзюк, Зеленський здійснив перший закордонний візит
"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 3–9 червня.
Справа Гандзюк
Покровський районний суд Дніпропетровської області 6 червня затвердив угоди про визнання провини і засудив до різних строків тюремного ув'язнення п'ятьох колишніх учасників антитерористичної операції у справі про загибель громадської діячки з Херсона Катерини Гандзюк. Сергія Торбіна, позивний Опер, засуджено до 6,5 року позбавлення волі; Микита Грабчук дістав шість років; Володимир Васянович та В'ячеслав Вишневський – по чотири роки; Віктор Горбунов – три роки.
Трагедія в Переяславі-Хмельницькому
П'ятирічний хлопчик Кирило, якого поранили з вогнепальної зброї в Переяславі-Хмельницькому, 3 червня помер у київській лікарні.
Після загибелі дитини біля будівлі Міністерства внутрішніх справ України в Києві зібралися активісти, які вимагали покарати вбивць. 4 червня акції "Безкарність вбиває" відбулися в інших містах
Голосіївський райсуд Києва 4 червня заарештував патрульних поліцейських із Переяслава-Хмельницького Володимира Петровця та Івана Приходька на два місяці без права внесення застави. Їм повідомили про підозру у хуліганстві із застосуванням зброї та умисному вбивстві Кирила.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що не збирається йти у відставку у зв'язку з подією і що глава Нацполіції Сергій Князєв також має продовжити роботу.
Рада не звільнила топчиновників
6 червня в Раді не знайшлося голосів, щоб відправити у відставку міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, міністра оборони Степана Полторака і главу Служби безпеки України Василя Грицака. Подання на звільнення вносив президент України.
Суперечливі заяви в Мінську
Нову угоду про перемир'я на Донбасі має бути укладено 19 червня, а в механізмі встановлення припинення вогню буде передбачено неприпустимість обстрілів цивільних об'єктів у відповідь. Про це після переговорів у Мінську 5 червня повідомив другий президент України Леонід Кучма, який повернувся на посаду глави української делегації в тристороній контактній групі.
6 червня, пояснюючи його слова, прессекретар президента України Юлія Мендель заявила: "Дуже часто українські військові потрапляють на провокації, коли [по них] стріляють із житлового будинку, з дитсадка, зі школи, з лікарні, з будь-якого місця, де перебувають цивільні люди, і після цього починаються обстріли цього будинку".
Як заявив спеціальний представник ОБСЄ в контактній групі Мартін Сайдік, Україна також внесла пропозицію про зняття економічної блокади з окремих районів Донецької та Луганської областей. Потім дипломат уточнив, що цю ініціативу вносили представники ОРДЛО.
Обстріл Новолуганського
У ніч на 7 червня під час обстрілу на Донбасі загинуло двоє бійців Нацгвардії України, ще восьмеро дістали поранення. На околиці селища Новолуганське Донецької області ворожа міна калібру 122 мм влучила у бліндаж.
Зеленський побував у Брюсселі
Президент України Володимир Зеленський у межах свого першого офіційного міжнародного візиту 4–5 червня у Брюсселі провів переговори з президентом Європейської комісії Жаном-Клодом Юнкером, генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, єврокомісаром із питань євро, соціального діалогу, фінансової стабільності і фінансових послуг Валдісом Домбровскісом, главою зовнішньополітичної служби ЄС Федерікою Могеріні і президентом Європейської ради Дональдом Туском.
Зеленський заявив, що розраховує відновити регулярний діалог у межах комісії Україна – НАТО на найвищому рівні, і запевнив, що курс України на євроатлантичну інтеграцію залишається незмінним пріоритетом. Він також підкреслив, що для миру в Україні необхідне посилення міжнародного санкційного тиску на РФ.
ПАРЄ, Україна і Росія
Регламентний комітет ПАРЄ 3 червня ухвалив проєкт резолюції, яка ускладнює санкційну процедуру і полегшує процес повернення Росії до роботи в асамблеї.
Міністерство закордонних справ України залишає за собою право відкоригувати своє ставлення до ПАРЄ, заявив 4 червня заступник глави українського МЗС Василь Боднар.
З'їзди політсил
8–9 червня кілька провідних українських партій провели передвиборчі заходи, визначивши лідерів партійних списків на дострокових парламентських виборах. Список партії "Голос" очолить співак Святослав Вакарчук, в об'єднаному списку націоналістів першим номером планує стати Олег Тягнибок, партію "Сила і Честь" поведе на вибори Ігор Смешко, "Європейську солідарність" – Петро Порошенко, перший номер у переліку кандидатів від партії "Слуга народу" дістався Дмитру Разумкову.
Ющенко став підозрюваним
Генпрокуратура України 6 червня повідомила, що колишнього президента Віктора Ющенка підозрюють у розтраті майна на загальну суму 540 млн грн під час виведення з державної власності резиденції "Межигір'я".
Ющенко заявив, що доведе в суді свою невинуватість.
Історична перемога
7 червня збірна України з футболу обіграла команду Сербії з рахунком 5:0, повторивши рекорд своїх великих перемог у матчах чемпіонатів Європи.
Події в Молдові
8 червня Конституційний суд Молдови ухвалив, що парламент країни слід розпустити, оскільки він протягом 90 днів не зміг сформувати уряд.
Того самого дня на екстреному засіданні парламенту депутати обрали уряд. Коаліція, до якої увійшли соціалісти і проєвропейський блок Acum, призначила прем'єр-міністром лідерку партії "Дія і солідарність" (входить у блок Acum) Маю Санду.
У Європейському союзі 9 червня заявили, що визнають новий уряд Молдови і готові з ним працювати.
9 червня Конституційний суд країни вирішив передати повноваження президента виконувачеві обов'язків прем'єр-міністра Молдови Павелу Філіпу через невиконання главою держави Ігорем Додоном вимоги призначити дострокові парламентські вибори.
Філіп своїм першим указом як в.о. президента розпустив парламент. Він також підписав указ про проведення дострокових парламентських виборів у Молдові 6 вересня.