Гордон: Відкриті списки перетворять вибори на змагання. Але 450 депутатів – це ненормально. Цілком вистачить 100
Законодавство про вибори в Україні потребує реформування, від обрання депутатів у мажоритарних округах потрібно відмовитися, уважає журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон.
Запровадження відкритих партійних списків на виборах в Україні зможе очистити парламент від випадкових людей, які не налаштовані на законодавчу роботу. Таку думку в ефірі телеканала "112 Україна" висловив журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон.
"Вимога протестувальників про відкриті списки правильна. Досить займатися дурницями. Досить мажоритарних кандидатів, які купують довірливих нещасних виборців. І потім ми бачимо такий склад Верховної Ради: нікчемний, огидний. На ці обличчя вже неможливо дивитися", – сказав Гордон.
Він зазначив, що процес обрання в мажоритарних округах принизливий, оскільки виборці часто не розуміють, що депутати мають займатися законодавчою роботою.
"Сам процес обрання за мажоритаркою принизливий. Чому? На передвиборчих зустрічах від кандидатів вимагають неможливого: "Зробіть дитячі майданчики", "Зробіть палісадники", "Викачайте фекалії з підвалу" тощо. Це не завдання парламентаріїв! Це завдання місцевої влади та ЖЕКів. Завдання парламентаріїв – писати закони і робити життя в країні кращим. Це серйозна політична робота", – підкреслив журналіст.
У разі запровадження нової виборчої системи, уважає Гордон, партії самі не захочуть запрошувати до списків одіозних кандидатів.
"Якщо обирати між відкритими партійними списками та мажоритаркою з відкритими списками, кращими є відкриті списки. Чому? Тому що у списках – прізвища кандидатів. Зараз ми живемо в епоху інтернету, забиваємо прізвище кандидата в пошуковик – і дивимося, хто він: корупціонер чи бандит. Партії змушені будуть шукати нові обличчя, освічених і розумних кандидатів. Це буде якесь більш-менш відкрите змагання. Якщо ми побачимо, що в партії – уламки злочинної влади або навіть нинішньої (вона нічим не краща), – ми за неї голосувати не будемо. Усе має бути просто: іде партія, припустимо, "За мир". У цій партії 450 осіб. І ми бачимо, хто вони. До речі, про 450. Давно пора забути про такий склад Верховної Ради. Це ненормально. 100 цілком вистачить. Навіщо там стільки?" – уважає журналіст.
На його думку, зняття депутатської недоторканності і відкриті списки здатні вплинути на якісний склад Верховної Ради.
"Якщо знімуть недоторканність – це дасть можливість не побачити у списках величезної кількості поганих людей, які йдуть туди по збереження бізнесу і недоторканність. А якщо буде 100 людей, та за відкритими списками, то ми побачимо нормальні вибори", – уважає журналіст.
Згідно з чинним законом, половину народних депутатів обирають за партійними списками, а другу половину – у мажоритарних округах.
Зміна виборчої системи є однією з вимог активістів, які із 17 жовтня мітингують біля парламенту.
19 жовтня Верховна Рада відхилила всі три проекти про виборчу реформу, зокрема №1068-2, який передбачає запровадження відкритих партійних списків.