Гордон: Зеленський – людина іншої формації, і це створює для Путіна труднощі. До нього потрібно дібрати ключ
Журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон вважає, що президент РФ Володимир Путін намагається налагодити стосунки із президентом України Володимиром Зеленським і використовує для цього методи, яким його навчили у КДБ, але лінія поведінки, якої він дотримувався у спілкуванні з попереднім президентом України Петром Порошенком, у нинішній ситуації не спрацює, тому що Зеленський є представником нового покоління політиків.
Президенту РФ Володимирові Путіну доведеться шукати нові підходи, вибудовуючи стосунки із президентом України Володимиром Зеленським. Таку думку в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" 9 січня висловив журналіст, засновник інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитро Гордон.
Обмін утримуваними особами, який відбувся між Україною та Росією і Україною та бойовиками "ДНР" і "ЛНР" наприкінці минулого року, був одним зі способів налагодити ці стосунки, припустив журналіст.
"Путін як досвідчена людина, яка закінчила Вищу школу КДБ і яку навчали, як вербувати людей, традиційно своїх візаві вербує: м'яко обволікає, робить гарні жести тощо. Безумовно, він розуміє, що йому доведеться вибудовувати стосунки із Зеленським протягом п'яти років. Безумовно, до Зеленського потрібно було дібрати інші ключі, ніж дібрали до [попереднього] президента [України Петра] Порошенка", – сказав Гордон.
Він вважає, що з Порошенком Путіну було легко вибудовувати взаємини, тому що колишнього президента України спонукає "власна жадібність".
"І там, де справа стосувалася Липецької фабрики [Roshen] або інших активів, він був ручним і керованим. І вони з Путіним розмовляли однією мовою, там проблем не було. Тут людина зовсім іншої формації з абсолютно іншими мізками, абсолютно іншого покоління. І це, звісно ж, створює для Путіна певні труднощі. До нього потрібно дібрати ключ. Однаково з ним треба мати справу. Ось Путін зараз намагається це робити і робить це майстерно, як завжди", – зазначив журналіст.
Гордон згадав нещодавню зустріч у Парижі лідерів "Нормандської четвірки" – України, Росії, Франції та Німеччини – і поведінку на ній Путіна.
"Я там був (звісно, не в кімнаті, де проводили перемовини), але члени української делегації мені розповідали, що Путін був ввічливим, максимально послужливим, підказував йому [Зеленському], називав виключно "Володимиром Олександровичем". Зараз він робить цілу низку кроків [для налагодження відносин з Україною], зокрема обмін полоненими, можуть бути якісь [інші] гуманітарні поступки... Не буде поступок тільки в головному [питанні відновлення територіальної цілісності України]. Жодних. Навпаки, буде лише посилення. Але це сутність Володимира Володимировича Путіна. Його навчали, повторюю, цього. Він дуже підготовлений політик", – сказав журналіст.
Ведучі зазначили, що в Росії складається враження, що Путіну "було начхати" на стосунки з Порошенком, але він намагається їх налагодити із Зеленським, і уточнили, із чим це може бути пов'язано.
"З особливостями особистості Порошенка й Зеленського. Люди дуже різні. Порошенко по суті своїй розводило. Це людина, яка говорить одне, думає інше, обіцяє третє, виконує четверте. Або не виконує. Путін – людина, яка гранично дотримується пацанського кодексу, наскільки я його можу розуміти. Тобто в чому це має вияв? Домовилися – робимо. Пообіцяв – виконав. Порошенко стільки разів його обманював, що в пацанський кодекс Путіна поведінка Петра Олексійовича просто не вклалася", – сказав журналіст.
На його думку, остаточно зіпсувало стосунки Путіна й Порошенка проходження українських військових кораблів Керченською протокою в листопаді 2018 року. Гордон вважає, що Порошенко свідомо домагався зіткнення з росіянами, щоб запровадити у країні воєнний стан і скасувати президентські вибори, але цьому нібито перешкодили європейські лідери.
"Путін цього кроку не зрозумів, і їхні стосунки добігли кінця. Путін перестав відповідати на дзвінки Порошенка саме після ситуації в Керченській протоці. Порошенко неодноразово намагався дотелефонуватися. Порошенко навіть просив посередників, [наприклад президента Білорусі] Олександра Григоровича Лукашенка, узяти участь у налагодженні стосунків із Путіним, але нічого не вдалося. Він більше не хотів чути [Порошенка], тому що по-пацанськи той вчинив погано. Ось і вся історія. Зеленський – дуже прогнозована людина в тому плані, що в нього теж є пацанський кодекс честі. Він чесний, порядний хлопець (якщо можна сказати про президента "хлопець"). Тому Путін із великим інтересом за ним спостерігає", – вважає Гордон.
Зеленський вступив на посаду президента у травні 2019 року. Єдина його зустріч із Путіним відбулася 9 грудня в Парижі в межах нормандського саміту, який стосувався врегулювання ситуації на Донбасі.
Після перемовин із Путіним Зеленський поділився враженнями від зустрічі. "У нас була розмова, вона була різна, і напружена, і іноді така потужна..." – сказав президент України. На запитання: "Хто кого?" – він відповів: "Ну, я не знаю, хто кого. Мені здається, зараз правильно бути дипломатом, поки ми тільки почали говорити. Давайте говорити, що поки що нічия".
Путін на пресконференції відмовився давати характеристику Зеленському. Він сказав, що не відповідає на такі запитання, навіть якщо вони стосуються світових лідерів, які вже залишили свої посади. "Я завжди ухиляюся від відповіді на такі запитання... У когось є і переваги, є якісь мінуси. Але коли люди потрапляють на такі місця, це означає, що вони пройшли все-таки якийсь дуже серйозний відбір, це все люди непересічні, це щонайменше", – заявив Путін.