Гройсман про висловлювання Лінчевського про онкохворих: Це вирвали з контексту. Я готовий звільнити будь-кого, але справедливо
Заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський повинен ділом довести, що вміє співчувати і піклуватися про онкохворих, заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман під час години запитань до уряду у Верховній Раді 22 червня заявив, що висловлювання заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського про онкохворих вирвали з контексту, передає кореспондент "ГОРДОН".
2 червня Онкологічний портал України опублікував фрагмент виступу Лінчевського на засіданні Рахункової палати, яке відбулося 15 травня. Згідно зі стенограмою, заступник міністра сказав таке: "Щодо ефективності. Щодо нерезультативності та неекономності використання грошей. У сухому залишку 25% пацієнтів, власне, помирають. Тобто кожен четвертий лікується за кордоном неефективно. Друзі, колеги! Це рак. Вони всі помруть. Вони всі помруть без варіантів. Й ефективність цієї програми є нуль відсотків. Ті проблеми, тобто ті онкологічні захворювання, які, власне, потребують трансплантації кісткового мозку, вони закінчуються смертю. Рано чи пізно".
Нардеп від Блоку Петра Порошенка Валерій Карпунцов заявив 22 червня, що понад 200 депутатів коаліції підписалися під вимогою звільнити Лінчевського і передали відповідну заяву прем'єру.
"Я ж не збираюся брати на себе чужу відповідальність. Але я претендую на те, щоб ми речі називали своїми іменами. Я прослухав плівку, на якій виступав цей заступник міністра. Якби він так однозначно сказав про це, я б навіть ні в кого поради не просив, а звільнив би його тієї ж хвилини. І це було б моє рішення. Коли почали детально розглядати... Те, що вирвали з контексту, – це вирвали з контексту. Я готовий звільнити будь-кого, але справедливо", – заявив Гройсман.
За його словами, "просто знайти формальну причину за те, чого він не робив, по суті, взяти і його звільнити – це неправильно".
"Я не хочу його прикривати, давати йому оцінок... Він є лікарем, торакальним хірургом. Я його запросив і сказав йому таку річ: "Ви сказали слова, які можна трактувати по-різному. Але дуже важливо не те, що ви сказали чи як це інтерпретують, а що ви будете робити в житті"... Я до нього звернувся з тим, щоб він довів своїми справами з догляду за онкохворими дітьми, що у нього чуйне серце і добра душа. Якщо він це зробить, то всім доведе, що він людина, яка може співчувати і піклуватися. Якщо ні – іде працювати на іншу роботу", – додав прем'єр.
Після висловлювань Лінчевського розгорівся скандал, фракція Радикальної партії у Верховній Раді висунула вимогу його відставки.
У МОЗ попросили вибачення від імені Лінчевського. Сам заступник міністра заявив, що його слова вирвали з контексту.
"Мій виступ був спрямований на захист і підтримку програми лікування за кордоном. Я прошу вибачення за невдало підібрані слова, які викликали занепокоєння у пацієнтів. Але ці слова, ці гіперболи, ці риторичні запитання були спрямовані на переконання членів Рахункової палати в необхідності підтримки тяжкохворих пацієнтів, якою б дороговартісною ця підтримка не була. Ефективність таких програм не може рахуватися сухими канцелярськими відсотками. Потрібно враховувати кожне життя", – пояснив Лінчевський свій виступ на засіданні дисциплінарної комісії 7 червня.
11 червня дисциплінарна комісія рекомендувала Гройсману закрити справу про притягнення Лінчевського до відповідальності, оскільки в його словах не було ознак дисциплінарного проступку. Водночас комісія виявила порушення етичних норм, що мало репутаційні ризики для влади.
У МОЗ із висновком комісії не погодилися. "Усі власними вухами почули: Лінчевський боровся за пацієнтів. Нам інкримінують етичне порушення, і це 100-відсоткова брехня!" – заявила в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
12 червня Гройсман зустрівся із Супрун і Линчевським. Він порадив заступнику міністра у позаробочий час допомогти онколікарні.