"Хитросплетіння, маневри, вкиди". Кулеба розповів про співпрацю з Іраном
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що його іранський колега Мохаммад-Джавад Заріф "відкинув руку співробітництва" у справі про катастрофу рейсу "Міжнародних авіаліній України", який збили засоби ППО Ірану в січні 2020 року.
Іран відмовляється від цивілізованого співробітництва з Україною у справі про катастрофу рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України". Про це в інтерв'ю сайту "Сьогодні" заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
"Я глибоко шаную іранську культуру і цю країну. І тому, коли я став міністром, відбулася моя телефонна розмова з міністром закордонних справ Ірану [Мохаммадом-Джавадом Заріфом], якому я простягнув руку співробітництва. На жаль, із того, що слідувало після цього з боку Ірану, я бачу, що моя рука була відкинута, тому що почалися якісь хитросплетіння, маневри, ігнорування позиції України, незрозумілі інформаційні вкиди. Точніше, зрозумілі, але дипломатично скажемо, що вони незрозумілі", – сказав Кулеба.
Відповідаючи на запитання, коли можуть початися переговори з Іраном, міністр сказав: "Україна запропонувала Ірану конкретні дати в першій половині липня, коли ми можемо розпочати перемовини. Іран мовчав, тягнув, потім переказав нам: ні, поки не завершиться розшифровка скриньок. Потім ця ситуація стала публічною й Іран сказав: а ми готові після 20 липня, давайте. По-перше, дати, які пропонувала Україна, були до 20 липня, і це важливо. А по-друге, не треба чекати дат від України – ви їх уже отримали, ви їх відкинули і тепер продовжуєте грати. Це та сама гра, яку вони вели з чорними скриньками, коли казали "передаємо", потім нічого не відбувалося, потім знову "ось-ось передаємо", потім знову нічого не відбувалося".
Кулеба додав, що йому "сумно спостерігати за такою позицією іранської сторони". Він висловив упевненість, що "ці хитросплетіння завершаться за будь-якого сценарію відповідальністю Ірану".
"Коли ми констатуємо, що всі можливості [для діалогу] вичерпані, тоді ми підемо до Міжнародного суду... Усе одно справедливість восторжествує. Або Іран прийде в цю точку справедливості з гідним обличчям, як партнер, який визнав провину, виплатив гідні компенсації і перегорнув цю сторінку, або він прийде туди з іншим обличчям", – заявив глава МЗС України.
Розмір компенсації він відмовився уточнити, підкресливши, що це – предмет переговорів.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана в Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка спочатку стверджувала, що літак розбився через технічні несправності, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 помилково збила іранська ракета.
У лютому Україна, Канада, Афганістан, Великобританія і Швеція висунули вимогу до Ірану передати чорні скриньки збитого Boeing. В Ірані пояснили затримку в подальшій роботі із самописцями спалахом коронавірусу.
6 червня в Тегерані оголосили про завершення розслідування обставин авіакатастрофи. За словами заступника глави МЗС Ірану Мохсена Бахарванда, залишилося тільки розшифрувати дані бортових самописців.
20 червня президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю канадському виданню Globe and Mail припустив, що проти Ірану буде подано позови в міжнародні суди, якщо ця країна не буде дотримуватися взятих на себе зобов'язань у зв'язку з катастрофою літака авіакомпанії МАУ. За словами Зеленського, Україна чекає офіційних вибачень за інцидент.
12 липня Управління цивільної авіації Ірану оприлюднило звіт про обставини катастрофи літака, у ньому йдеться, що 176 осіб загинули через помилку розрахунку зенітного комплексу ППО. Кулеба заявляв, що Україна не згодна з такою оцінкою.