Кабмін України схвалив законопроєкти про суд присяжних
Кабінет Міністрів України пропонує Верховній Раді покласти на суд присяжних визначення винуватості або невинуватості обвинуваченого у кримінальних процесах, де передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 років або довічного ув'язнення.
Кабінет Міністрів України на засіданні 27 грудня схвалив два законопроєкти, які регулюватимуть роботу суду присяжних і зроблять її простішою й ефективнішою. Про це на Telegram-каналі повідомив прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Зокрема, за його словами, пропонують покласти на суд присяжних визначення винуватості або невинуватості обвинуваченого у кримінальних процесах, де передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 років або довічного ув'язнення. Раніше цієї норми не було.
"Що ще змінюємо? Справи слухатимуться півтора місяця, а не півтора року, як зараз; кількість присяжних збільшуємо із трьох до семи; кількість суддів, які розглядатимуть справу, зменшуємо із двох до одного", – написав прем'єр.
Кабмін також пропонує спростити порядок формування списку присяжних.
"Виключаємо із процедури його формування місцеві ради, які місяцями затягували затвердження списків. Ці обов'язки передаємо безпосередньо теруправлінням Державної судової адміністрації", – зазначив Гончарук.
Пресслужба Міністерства юстиції повідомляє, що сьогодні на засіданні члени уряду схвалили два законопроєкти – "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення участі громадян у здійсненні правосуддя" та "Про внесення змін до закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо вдосконалення порядку формування списку присяжних".
Заступник міністра юстиції Олександр Банчук пояснив, що, відповідно до запропонованих змін, вердикт присяжних буде обов'язковим для судді, що головує, і "матиме наслідком ухвалення ним відповідного вироку". Вироки, ухвалені на підставі вердикту суду присяжних, можна буде оскаржити в апеляційному порядку.
"Суд присяжних – важливий елемент справедливого судочинства. Світова практика показує, що ухвалене присяжними рішення зазвичай є більш виваженим, адже ухвалюється групою людей, які мають різний життєвий досвід та погляд на ситуацію. Окрім того, на присяжних важче чинити тиск, адже вони не залежать від адміністративного ресурсу та вибірково потрапляють на розгляд конкретної справи, про що важко дізнатися заздалегідь. І, нарешті, рішення, прийняті присяжними, сприймаються як справедливі більшістю громадян", – сказав Банчук.
Норму про суд присяжних закріплено в Конституції України. У ст. 127 йдеться, що у визначених законом випадках правосуддя в Україні здійснюють за участю присяжних. На практиці суд присяжних запрацював в Україні тільки після ухвалення у 2012 році нового Кримінального процесуального кодексу. Розгляд справ за участю суду присяжних почали в Україні у 2013 році.
У травні 2019 року Агентство США з міжнародного розвитку, Центр демократії та верховенства права, а також Український центр громадських даних презентували статистичний аналіз щодо розгляду кримінальних і цивільних справ за участю присяжних у 2017–2018 роках. У звіті йдеться, що за цей період у кримінальних справах присяжні ухвалили 95 громадянам обвинувальні вироки і п'ятьом – виправдувальні, у цивільних справах за участю суду присяжних було задоволено 4860 заяв, а відмовлено в задоволенні – у 247 справах.