Кабмін України запропонував створити фонд відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких злочинів
Передбачають, що фонд відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких кримінальних злочинів фінансуватимуть зі спеціального фонду держбюджету. Мінімальна сума відшкодування має становити не менше ніж 40% від прожиткового мінімуму станом на 1 січня відповідного року.
Кабінет Міністрів на засіданні 15 липня підтримав пакет законопроєктів, які, зокрема, передбачають створення фонду для відшкодування шкоди потерпілим від насильницьких кримінальних правопорушень, повідомила пресслужба уряду.
Міністр юстиції Денис Малюська зазначив, що сьогодні українським законодавством передбачено право потерпілого подати позов до особи, яка вчинила проти нього кримінальний злочин.
"Однак на практиці це створює достатньо складну систему процесуальних відносин, при цьому наявність обвинувального вироку та рішення про задоволення цивільного позову ще не є гарантією того, що потерпіла особа отримає адекватну сатисфакцію, оскільки реальне стягнення збитків із засудженого, як правило, розтягується на роки і буває нерегулярним. Ще більш проблематичним є відшкодування шкоди у кримінальних справах, у яких провадження зупинено і не встановлено особу злочинця. З огляду на цю ситуацію логічним є надання потерпілому від насильницького кримінального правопорушення фінансової допомоги від держави, як це відбувається в розвинених країнах (наприклад, у Бельгії, Нідерландах, Канаді, США, Швеції)", – сказав він.
Підтриманий урядом пакет законопроєктів передбачає, що потерпілий має право на відшкодування шкоди у зв'язку із втратою заробітку внаслідок насильницького кримінального правопорушення, на відшкодування витрат на медичні послуги. Отримання виплат із держфонду буде гарантовано також у випадках, якщо підозрюваного було звільнено від кримінальної відповідальності.
Передбачають, що фонд відшкодування збитків фінансуватимуть із надходжень до спеціального фонду держбюджету від виконання покарань у вигляді штрафів, виправних робіт, збору на відшкодування шкоди, завданої насильницькими кримінальними злочинами, і повернутих у дохід держави в порядку регресу коштів, які було виплачено потерпілим. Мінімальна сума відшкодування, згідно із проєктом, має становити не менше ніж 40% від прожиткового мінімуму станом на 1 січня відповідного року.
За прогнозами Мін'юсту, щороку в Україні на відшкодування претендуватиме приблизно 24 тис. осіб.