Клімкін: Домовленість щодо скорочення видобутку нафти – найгірша поразка Росії за 20 років
Вирішивши вступити у протистояння з Організацією країн – експортерів нафти, Росія програла і зазнала іміджевих та фінансових утрат, вважає ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Нова угода про скорочення видобутку нафти є "найгіршою, фактично потрійною, енергетичною поразкою Росії за 20 років". Таку думку у Facebook висловив ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін.
"Формально всі зменшили видобуток на 23%, але Саудівська Аравія за останній місяць свідомо його збільшила разом з агресивним зниженням цін, тому фактично виграла для себе бонус в 1 млн барелів. Погодьтеся, непогано", – зазначив він.
Він додав, що Росія "вирішила зіграти на піднятті ставок і відмовитися від співпраці з ОПЕК".
"Вона хотіла витіснити виробників сланцевої нафти у США та Канаді з ринку та покарати США за санкції стосовно "Північного потоку – 2". Саудівська Аравія радикально знизила ціну, і російська нафта майже припинила продаватися в Європі і не тільки. У результаті Росія була змушена повернутися, погодитися на всі ключові умови і зазнала іміджевих утрат, які буде неможливо відіграти", – вважає ексглава МЗС України.
Також, переконаний дипломат, Москва зіпсувала відносини з багатьма світовими лідерами, особливо на Близькому Сході.
"Повернути повагу в цьому регіоні буде вкрай непросто. Окрім того, енергетичні ресурси припинили бути "енергетичною зброєю" для РФ. Якщо додати до цього зменшення доходів "Газпрому" в січні – лютому вдвічі порівняно з таким періодом минулого року, програні позови проти "Нафтогазу" та польських компаній, то очевидно, що метод енергетичного шантажу вже не працює", – підсумував він.
Про домовленості знизити рівень світового видобутку нафти на 15% країни ОПЕК+ оголосили 10 квітня. Угоду було досягнуто за місяць після розірвання попередньої угоди, що спровокувало рекордне падіння цін на сировину. До 9 березня вартість нафти Brent упала на 30% – до $33 за барель, що стало максимальним денним падінням із 1991 року, коли почалася війна в Перській затоці. 30 березня ціна Brent упала нижче за $23 за барель.
На тлі невдалих переговорів Саудівська Аравія, яка винуватила у зриві угоди Росію, вирішила "вступити в тотальну цінову війну" і наростити видобуток із 9 млн до 12 млн барелів на добу. Окрім того, Ер-Ріяд витісняв нафту російської марки Urals із європейського ринку, пропонуючи потроїти постачання власного сорту Arab Light із великими знижками. Це призвело до того, що до 31 березня вартість Urals знизилася до мінімуму з 1999 року – $13 за барель. Як зазначає "Радио Свобода", Urals у Європі стала коштувати дешевше за мазут.
Із 1 квітня ціни на нафтовому ринку стали зростати на тлі очікувань, що Росія і Саудівська Аравія знизять обсяги видобутку. 2 квітня президент США Дональд Трамп оголосив про попередні домовленості найбільших виробників нафти щодо зниження видобутку на 10–15 млн барелів на добу. На цьому тлі нафта Brent подорожчала на 16,3% – до $34,83 за барель.
Однак переговори застопорилися через публічну суперечку між владою Росії та Саудівської Аравії про причини розірвання попередньої угоди ОПЕК+. Путін висловив думку, що Ер-Ріяд вийшов з угоди, щоб усунути конкурентів, які видобувають сланцеву нафту. Міністр закордонних справ королівства принц Фейсал бен Фархан Аль Сауд назвав слова президента РФ "абсолютно позбавленими правди".