Клімкін про події в угорському консульстві в Берегові: Явно назріла необхідність у дискусії щодо питання подвійного громадянства
Проблема з подвійним громадянством виходить за межі українсько-угорських відносин, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, коментуючи події в угорському консульстві в Берегові Закарпатської області, де зафіксували приймання українських громадян у громадянство Угорщини.
В Україні назріла необхідність у дискусії щодо питання подвійного громадянства, заявив український міністр закордонних справ Павло Клімкін у статті для "Європейської правди", опублікованій 3 жовтня.
Так він прокоментував події в угорському консульстві в Берегові Закарпатської області, де зафіксували приймання українських громадян у громадянство Угорщини.
"Хочу зазначити, що проблема з подвійним громадянством виходить далеко за межі українсько-угорських відносин. Окрім усього, це ще й наша внутрішня суспільна проблема. Навряд чи всі ті, хто на Закарпатті спокусився на другий паспорт, отак різко розлюбили Україну. Угорський паспорт для них – це передусім перепустка до Євросоюзу, можливість заможного й комфортного життя для себе і своїх дітей", – заявив Клімкін.
За його словами, "емігрують не тільки етнічні угорці, емігрують сотні і сотні тисяч українців".
"І доки існуватиме разючий розрив у якості життя між нами і ними, цей процес, на жаль, триватиме... У нас явно назріла необхідність грунтовної дискусії щодо питання подвійного громадянства", – продовжив міністр.
Він підкреслив, що "з часу прийняття законодавства про громадянство ситуація у світовому українстві докорінно змінилася – утворилася кількамільйонна нова, трудова еміграція".
"Багато хто, на превеликий жаль, залишиться за кордоном назавжди, багато хто вже прийняв і багато хто прийме друге громадянство, але практично ніхто з трудових емігрантів не хоче поривати зв’язків з Україною і відмовлятися від українського громадянства. Як бути з ними? Більше того, усі ми чудово розуміємо, що і в самій Україні десятки чи й сотні тисяч людей мають паспорти сусідніх країн. І це не тільки етнічні угорці. Гадаю, слід провести і дискусію щодо ставлення держави до цієї численної групи співвітчизників. Наголошу: дискусію не для того, щоб погіршити їхнє становище чи затаврувати їх як зрадників, а для того, щоб розумно розв’язати правову і не тільки колізію", – заявив Клімкін.
Міністр додав, що ця проблема має стосунок до національної безпеки.
"І може бути використана (власне, уже використовується) Росією, яка є майстром провокування штучних напруженостей. Певен, що рішення можна знайти, причому таке, яке не зашкодить людям із подвійним громадянством, а, навпаки, звільнить їх від потреби приховувати його. Звісно, в умовах агресії Росії проти України проблема подвійного українсько-російського громадянства має розглядатися окремо, а я особисто вважаю його принципово неприйнятним. Власне кажучи, саме рішення про єдине громадянство в Україні було колись ухвалене передусім як запобіжник проти можливого впливу Росії на щойно проголошену незалежну Україну. Сьогодні ж, коли Москва веде проти нас збройну агресію, така мотивація нівелюється: якщо Україна й захоче розглянути можливість обмеженого застосування подвійного громадянства, то це в принципі більше не повинно стосуватися Росії. Розмова про інститут громадянства нам необхідна", – вважає Клімкін.
"Укрінформ" 19 вересня 2018 року опублікував відео, на якому, як стверджувало агентство, жителям Закарпаття видають угорські паспорти у консульстві Угорщини в Берегові. Водночас їм кажуть, щоб вони приховували факт набуття угорського громадянства від влади України.
"Європейська правда" повідомила, що на відео, знятому в консульстві Угорщини в Берегові, зафіксовано приймання у громадянство Угорщини, але угорські паспорти на ньому не видають.
Клімкін заявив, що МЗС України перевіряє справжність відео, але, водночас, українське зовнішньополітичне відомство знає, що в Закарпатті громадянам регулярно приховано видають угорські паспорти. За словами міністра, якщо відео автентичне, то "консулу нічого робити на Закарпатті". "Нехай видає угорські паспорти угорським громадянам краще в Будапешті", – сказав український міністр.
26 вересня Клімкін повідомив, що запропонував Сіярто відкликати консула в Берегові, а якщо цього не станеться, то Україна має намір його вислати.
Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто заявив, що українська влада хоче "використовувати антиугорські настрої для здобуття підтримки перед виборами". За його словами, якщо Україна вишле консула, Угорщина може зробити кроки для уповільнення євроінтеграції України.
Кримінальне провадження за фактами видавання громадянам України паспортів Угорщини в Берегові розслідують за статтею про державну зраду, повідомили в прокуратурі Закарпатської області 28 вересня.
30 вересня у МЗС Угорщини заявили, що не будуть відкликати консула, "незалежно від того, наскільки це рекомендують українці".
1 жовтня глава українського МЗС заявив, що у міністерства закордонних справ Угорщини є тиждень на відкликання свого консула з Берегового Закарпатської області.