Клімкін про запропонований Україні план "12 кроків" щодо Донбасу: Які автори – такий і план
В озвученому на полях Мюнхенської конференції з безпеки плані "12 кроків до посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні" не згадують про видавання російських паспортів на Донбасі, хоча це питання потрібно обговорити, підкреслив колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін у Facebook розкритикував поданий 14 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки план примирення України і Росії авторства трьох західних аналітичних центрів та Російської ради з міжнародних справ, який складається з 12 кроків.
"Так званий план, що з'явився на сайті Мюнхенської конференції, мене не дивує. Які автори – такий і план. І всім потрібно сказати: "Дякуємо, можете заспокоїтися". Ми самі визначимося, якою буде наша ідентичність, – це наша справа, і зовнішні поради нам тут не потрібні – ми самі дамо собі раду", – написав він.
Клімкін наголосив, що видавання російських паспортів жителям окупованих територій Донбасу потрібно обговорити, але про це не йдеться.
"А ідея поєднати тиск з Росії та Угорщини – чиї вуха тут стирчать? А щодо повзучої капітуляції Європи, то це погано закінчиться, насамперед для Європи. І швидше, ніж багато хто думає. Про ідею зробити Донбас чорною економічною дірою – ну це вже багато разів було. Вільна торгівля з агресором – узагалі "геніальна ідея". В іншому – набір старих банальних тез", – додав ексміністр.
Він зауважив, що Мюнхенська конференція занепадає і перетворюється на майданчик для зустрічей.
"Ідей та цінностей усе менше, людей усе більше. План розмістили на сайті, потім зняли, як аматори. Але все одно сумно, що авторитет Мюнхенської конференції використовується для таких речей", – підсумував Клімкін.
14 лютого в Німеччині відкрилася 56-та Мюнхенська конференція з безпеки, в якій традиційно беруть участь світові лідери (зокрема президент України Володимир Зеленський), представники науки і громадянського суспільства.
Серед запропонованих авторами кроків за припинення війни на Донбасі називали відновлення роботи Спільного центру з контролю і координації режиму припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін за участю росіян; збільшення кількості пунктів пропуску на Донбасі; відновлення зруйнованої інфраструктури за участю Євросоюзу та Російської Федерації; створення на Донбасі зони вільної торгівлі з особливим оподаткуванням; підтримку дорожньої карти щодо поетапного зняття санкцій із РФ у разі виконання ініціативи тощо.
Заяву підписали, зокрема, голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов, колишній заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, українські дипломати та ексчиновники МЗС Олександр Чалий, Василь Філіпчук, радник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексій Семеній.
24 американські експерти, серед яких колишні посли США в Україні Джон Гербст, Стівен Пайфер, Роман Попадюк, Вільям Тейлор і Марі Йованович, заявили, що план "12 кроків" повторює тези Кремля.
Про незгоду з планом "12 кроків" повідомили у Міністерстві закордонних справ України. Глава Міноборони України Андрій Загороднюк назвав цей план "інформаційним вкиданням", на який не варто "навіть витрачати час".