Клімкін: Важливо, щоб Росії не вдалося використати Молдову як полігон для збільшення зовнішнього впливу
За словами глави МЗС України Павла Клімкіна, під час візиту в Кишинів заступник глави уряду РФ Дмитро Козак використовував таку саму термінологію, як і щодо Донбасу.
Росія може використати політичну ситуацію в Молдові для розширення свого впливу. Таку думку висловив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, брифінг якого після зустрічі в Одесі з румунським колегою Теодором Мелешкану транслював "7 канал".
"Дуже важливо, щоб сьогодні Росії не вдалося застосувати Молдову як, так би мовити, полігон для відпрацювання рішень зменшення суб'єктності Молдови, того, щоб збільшити зовнішній вплив, провести довгострокову російську тактику. І, якщо ви звернете увагу, коли був [заступник глави уряду РФ Дмитро] Козак у Кишиневі – термінологія точно-точно така ж, як по відношенню до Донбасу", – сказав він.
Клімкін наголосив, що Україна готова підтримати Молдову.
24 лютого в Молдові відбулися парламентські вибори. Явка становила 49,22%. У багатомандатному округу Партія соціалістів здобула 31,15%, проєвропейський блок Acum – 26,84%, керівна Демократична партія – 23,62%, партія "Шор", чиєю ідеологією є боротьба за права нацменшин, – 8,32%.
9 березня Конституційний суд (КС) Молдови затвердив підсумки парламентських виборів.
8 червня КС вирішив, що парламент країни слід розпустити, оскільки він протягом 90 днів не зміг сформувати уряд. Згідно із законодавством Молдови, президент Молдови Ігор Додон мав негайно розпустити законодавчий орган країни і призначити дострокові вибори. Президент заявив, що поки не буде розпускати парламенту.
8 червня на екстреному засіданні парламенту Молдови депутати обрали уряд країни, призначивши прем'єр-міністеркою лідерку партії "Дія і солідарність" (PAS, входить у блок Acum) Маю Санду. Європейський союз заявив, що готовий працювати з новим урядом Молдови.
9 червня КС Молдови вирішив передати повноваження президента країни виконувачу обов'язків прем'єр-міністра Молдови Павелу Філіпу через невиконання главою держави Додоном вимоги призначити дострокові парламентські вибори.
Філіп своїм першим указом як в.о. президента розпустив парламент. Він також підписав указ про проведення дострокових парламентських виборів у Молдові 6 вересня.
Деякий час у країні діяло два уряди, однак 14 червня Демократична партія Молдови відмовилася від влади, а уряд Філіпа пішов у відставку у повному складі. Санду заявила, що рішення уряду від Демократичної партії піти у відставку запізніле, а лідер політичної сили Влад Плахотнюк відповість за свої дії за законом.