Климпуш-Цинцадзе: Відкриття імпорту електроенергії з РФ робить Україну більш уразливою до російського впливу
Починаючи імпорт електроенергії з Росії, Україна підриває свої перспективи інтеграції в Європейський союз, заявила нардепка від фракції "Європейська солідарність" Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Енергобезпека України та інтеграція країни з ЄС опинилися під загрозою через імпорт електроенергії з Росії, який вигідний "одному конкретному олігарху", заявила в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна" нардепка від фракції "Європейська солідарність", голова парламентського комітету з питань інтеграції України з ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Так вона прокоментувала ухвалений парламентом законопроєкт із поправкою голови комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг Андрія Геруса, яка відкрила імпорт.
"Відкривши цю лазівку для закупівлі електроенергії, ми сьогодні себе робимо більш уразливими для чергового російського впливу. Більше того, коли вам кажуть, що можна закуповувати ту ж електроенергію з Білорусі, – це також маніпуляція. Тому що Білорусь сьогодні є енергодефіцитною країною. Вона не має що продавати. Вона може продавати електроенергію суто російську", – сказала нардепка.
Політикиня підкреслила, що за низькими цінами електроенергію поставляють із Росії на феросплавні заводи Ігоря Коломойського.
"Коли вам кажуть, що це означає, що ціни зменшаться, знову-таки – це маніпуляції. За цими дешевими цінами закуповується електроенергія для конкретних підприємств одного конкретного олігарха, який на феросплавних заводах сьогодні. Один його феросплавний завод використовує більше енергії, ніж Тернопільська та Івано-Франківська області разом. Другий феросплавний завод використовує стільки енергії, скільки половина Запорізької області. Очевидно, він зацікавлений у тому, щоб збільшити свої прибутки. І за рахунок нашої з вами уразливості до тиску Росії-агресорки у нас хтось намагається заробити", – сказала Климпуш-Цинцадзе.
Україна не зможе виконати зобов'язання від'єднатися від енергосистеми Росії і Білорусі у 2022 році, якщо продовжить імпорт, додала вона.
"Очевидно, що Енергетична спільнота та Європейський союз одразу нам виставляють претензію: ви казали, що ви хочете інтегруватися. То як ви хочете інтегруватися? Для того, щоб синхронізувати вашу енергетичну систему та енергетичні системи Європейського союзу, вам просто необхідно в ізольованому режимі прожити, як свій ринок, український ринок, прожити певний період часу, коли ви доведете, що ви спроможні, і ми можемо робити ці перетоки, які потрібні для того, щоб ми могли підставити плече, коли вам потрібна електроенергія, а ви нам могли підставити плече, коли нам потрібна електроенергія. Зараз ми підважуємо наші перспективи інтеграції до Європейського союзу", – підкреслила політикиня.
Вона вважає, що ухвалена поправка до законодавства означає, що українські інтереси здали ворогові.
"Це означає, що влада почала йти на поступки Російській Федерації. Це означає, що не тільки про "формулу Штайнмаєра", не тільки про ослаблення санкцій проти РФ уже сьогодні йдеться такими лазівками, йдеться про те, що влада хоче якимось чином здавати поступово в різних секторах Україну нашому ворогові", – підсумувала Климпуш-Цинцадзе.
Імпорт із РФ після чотирирічної перерви став можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії". Ініціатором правки був член фракції "Слуга народу", керівник комітету ВР із питань енергетики Андрій Герус. Член комітету Олексій Кучеренко стверджував, що правку Геруса внесено з порушенням регламенту Ради.
"Українські новини" 2 жовтня повідомили, що перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту було відображено на сайті НЕК "Укренерго" 1 жовтня. За інформацією джерела агентства на ринку, імпортером є пов'язана з бізнесменом Ігорем Коломойським компанія "Юнайтед Енерджі". За першу половину жовтня, згідно з даними "Укренерго", обсяг імпорту російської електроенергії зріс майже вдвічі – із 2,4 млн кВт-год на добу до 4,5 млн кВт-год на добу.