Ключовою темою розмови Зеленського з Путіним було звільнення військовополонених моряків – Офіс президента України
Окрім звільнення військовополонених українських моряків, президенти України та РФ Володимир Зеленський і Володимир Путін обговорювали повернення інших українців, яких утримують у Росії, зазначили в Офісі президента України.
11 липня під час телефонної розмови президента України Володимира Зеленського із президентом РФ Володимиром Путіним основною темою було звільнення українських моряків, захоплених Росією в районі Керченської протоки. Про це повідомляє Офіс президента України.
"Ключовим питанням було звільнення полонених військових моряків. Також ішлося про повернення інших українських громадян, які утримуються на території РФ. Окрім того, сторони обговорили продовження переговорів у нормандському форматі", – зазначили у пресслужбі глави Української держави.
За версією Кремля, розмова відбувалася з ініціативи української сторони і стосувалася "врегулювання на південному сході України та спільної роботи щодо повернення утримуваних з обох боків осіб", а також контактів у нормандському форматі.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву.
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки як військовополонені мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня 2019 року трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення ухвалили 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.
Термін виконання рішення сплив 25 червня. Цього дня, як повідомили у МЗС України, від російського зовнішньополітичного відомства надійшла нота, якою Україні пропонували надати письмові гарантії продовження кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. У ноті-відповіді українське МЗС назвало позицію Москви неприйнятною.