Коаліційна угода п'яти фракцій не передбачала членства окремих депутатів у коаліції – представник Зеленського в КСУ
За словами представника президента України Володимира Зеленського в Конституційному Суді Федора Веніславського, коаліція Верховної Ради припинила своє існування у 2016 році.
Коаліційна угода п'яти фракцій від 2014 року не передбачала членства окремих депутатів Верховної Ради в коаліції, заявив 11 червня на засіданні Конституційного Суду України представник президента Володимира Зеленського в КСУ Федір Веніславський, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
За його словами, із 29 березня 2016 року в коаліцію входило лише 216 нардепів від Блоку Петра Порошенка та "Народного фронту", відповідно, парламентської більшості в Раді із 2016 року не існувало.
"Відкриваємо коаліційну угоду... Там підтверджується правова позиція Конституційного Суду України 2007–2008 років про те, що членами коаліції можуть бути лише фракції. Жодного положення в установчій політико-правовій угоді щодо створення коаліції про можливості індивідуального членства не передбачено. Якби вони передбачили – можна було б дискутувати", – заявив Веніславський.
Він додав, що коаліційна угода була не тільки політичним, а й правовим документом. Водночас Веніславський нагадав, що нардепи, які ініціювали подання до КСУ щодо неконституційності указу президента про розпуск парламенту, звертали увагу на рішення КСУ від 2010 року, згідно з яким членами коаліції можуть бути не тільки фракції, а й депутати персонально.
"Але потрібно мати на увазі, що це рішення було ухвалено за інших правових реалій", – сказав Веніславський. За його словами, на момент ухвалення рішення КСУ від 2010 року закон про регламент Ради передбачав вимоги щодо створення та припинення діяльності коаліції, але згодом нардепи вилучили такі норми із закону про регламент.
"На сьогодні, всупереч прямим імперативним вимогам Конституції України, жодного правового регулювання порядку створення, діяльності та припинення діяльності коаліції немає. Посилатися на рішення Конституційного Суду некоректно, тому що правове регулювання змінилося, і цього рішення не може бути застосовано", – сказав представник Зеленського.
Він нагадав, що в лютому 2016 року з парламентської більшості вийшли фракції "Батьківщина" і "Самопоміч", а 29 березня юридично було зафіксовано факт виходу з коаліції Радикальної партії.
"З урахуванням того, що з 27 листопада 2014 року до 29 березня 2016 року зі складу фракцій політичної партії Блоку Петра Порошенка та політичної партії "Народний фронт" виходили народні депутати... станом на 29 березня сукупний складу двох фракцій становив 216 народних депутатів", – продовжив Веніславський.
Коаліцію "Європейська Україна" було створено 27 листопада 2014 року фракціями Блоку Петра Порошенка, "Народного фронту", "Самопомочі", Радикальної партії і "Батьківщини". Пізніше з її складу вийшли "Самопоміч", Радикальна партія і "Батьківщина".
17 травня 2019 року, після виходу з коаліції "Народного фронту", Парубій оголосив про розпуск парламентської більшості та старт консультацій про формування нової коаліції (згідно з Конституцією, на це дають 30 днів). Відповідно до законодавства, Верховну Раду можна розпустити протягом цього місяця.
21 травня президент України Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня. В Адміністрації Президента України заявили, що підставою для розпуску парламенту є фактична відсутність в Раді коаліції.
23 травня указ Зеленського про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових парламентських виборів набув чинності. Із 24 травня в Україні розпочався виборчий процес. За словами голови ЦВК Тетяни Сліпачук, в Україні немає законодавчих підстав для того, щоб зупинити виборчий процес, який уже розпочався.
Ініціатором подання до КСУ щодо конституційності указу про розпуск стала група нардепів із фракції "Народний фронт". Конституційне провадження за поданням 62 депутатів Верховної Ради визнано КСУ невідкладним. Справу розглядають у формі усного провадження.
6 червня спікер парламенту Андрій Парубій говорив, що станом на 17 травня до парламентської коаліції входило 227 депутатів за мінімально необхідних 226.
Суддя КСУ Віктор Кривенко заявив на засіданні 11 червня, що Парубій не надав Конституційному Суду України списку нардепів, які входили до складу парламентської коаліції після лютого 2016 року.