Коболєв заявив, що "Нафтогаз" протягом двох місяців розгляне пропозиції про новий транзитний контракт
За підсумками переговорів із Росією та Єврокомісією українська сторона дістала пропозицію про можливі обсяги і терміни контракту на транзит газу після 2019 року, повідомив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Під час тристоронніх переговорів із представниками Європейської комісії та Росії Україна дістала пропозицію про можливі обсяги й терміни контракту на транзит газу після 2019 року. Про це заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв на брифінгу у Брюсселі, який транслював телеканал "112 Україна".
"Ми вдячні за пропозицію, яку команда пана Шефчовича (віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович. – "ГОРДОН") зробила під кінець цих перемовин. Це певна початкова точка відліку, яку ми точно будемо розглядати. Ми вперше її почули, вперше її отримали. Сподіваюся, що в найближчі два місяці в нас буде достатньо часу, щоб обговорити це як у "Нафтогазі", так і з акціонерами", – сказав він.
Керівник "Нафтогазу" підтвердив, що з боку "Газпрому" пролунала пропозиція про просту пролонгацію договору про транзит газу 2009 року.
"Російська сторона шукає варіанти виходу із ситуації щодо двох програних судових процесів у Стокгольмі. Вони трохи змінюють свою позицію... Ми завжди відкриті до будь-яких варіантів за умови, що вони відповідають рішенням, прийнятим у Стокгольмі, і передбачають повне виконання російською стороною своїх зобов'язань за обома програними кейсами. Я був здивований пропозицією пана Міллера (голова правління ПАТ "Газпром" Олексій Міллер. – "ГОРДОН") просто взяти і продовжити угоду. На це можу сказати лише, що НАК "Нафтогаз України" готовий розглядати майбутні угоди чи будь-що тільки у випадку їх повної відповідності європейському законодавству", – зазначив Коболєв.
За його словами, Єврокомісія на переговорах підтвердила, що попередні рішення судів мають виконувати в повному обсязі.
21 січня у Брюсселі відбувалися тристоронні переговори України, Росії та Європейської комісії про продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему. У них, зокрема, брали участь міністр закордонних справ України Павло Клімкін, голова НАК "Нафтогаз України" Коболєв, міністр енергетики Росії Олександр Новак і голова "Газпрому" Міллер.
На переговорах обговорювали перспективи транзиту російського газу в Європу через Україну після 2019 року, коли збігає чинний транзитний контракт.
Після поразки у Стокгольмському арбітражі у справі про недостатні обсяги транзиту через Україну "Газпром" був зобов'язаний виплатити українській стороні $4,63 млрд. Російський монополіст у березні 2018 року подав позов про розірвання транзитного контракту.
У липні "Нафтогаз" подав позов у Стокгольмський арбітраж із вимогою переглянути ставку тарифу на транзит із 18 березня 2018 року і стягнути з "Газпрому" приблизно $12 млрд за період із 18 березня 2018-го до 31 грудня 2019 року (термін закінчення чинного контракту).
Арбітраж у вересні вирішив об'єднати обидва позови в одну справу.
9 січня 2019 року Коболєв заявив, що Україна готова переглянути або відмовитися від позову до "Газпрому" на $12 млрд за умови укладення нового довгострокового контракту на транзит.