Конституційний Суд призначив суддю-доповідача у справі про звернення Ради на підтримку томосу
Російська церква однозначно є елементом "русского мира", заявив голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, коментуючи спробу опротестувати звернення Верховної Ради до вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію православній церкві в Україні.
Конституційний Суд України почав розгляд подання про відповідність Конституції постанови Верховної Ради, якою парламент підтримав звернення президента Петра Порошенка до вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію українській церкві. Про це голова суду Станіслав Шевчук заявив в інтерв'ю "Українським новинам", опублікованому 27 грудня.
"Справа розподілена. Суддя-доповідач визначений, але давайте я поки що не буду його ім'я публічно називати. Він вивчить питання, передасть на колегію своє бачення – відкривати провадження чи ні. Далі, залежно від ухвали колегії, справа або передається на розгляд великої палати КСУ, або здійснюється підготовка матеріалів для розгляду на великій палаті", – сказав Шевчук.
Відповідаючи на запитання, чи має держава регулювати церковну сферу, голова КСУ зазначив: "Ми знаходимося у стані гібридної війни, й однозначно, що російська церква є елементом "русского мира". З іншого боку, є і критерій відокремлення держави від церкви".
12 грудня 47 народних депутатів внесли в Конституційний Суд подання, у якому заявили, що вважають постанову Верховної Ради про підтримку звернення президента України Петра Порошенка до вселенського патріарха Варфоломія про надання автокефалії Українській православній церкві незаконним.
15 грудня в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. Під час собору обрали предстоятелем єдиної православної церкви України митрополита Епіфанія. 6 січня він отримає від вселенського патріарха Варфоломія томос про автокефалію Православної церкви України.
У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем".