Криклій про приватизацію: Наша філософія – стратегічні об'єкти мають залишатися у держави
За словами міністра інфраструктури України Владислава Криклія, стратегічну інфраструктуру "не зовсім правильно і безпечно" віддавати у приватні руки.
В Україні не варто приватизовувати стратегічні об'єкти. Таку думку 28 вересня в ефірі "Радіо Свобода" висловив міністр інфраструктури Владислав Криклій, відповідаючи на запитання про "Укрпошту".
"Що стосується приватизації, то я не впевнений, що ми будемо обирати модель Бразилії – там вони повністю національного оператора віддали під приватизацію. Тому що це питання все ж таки стратегічної інфраструктури. Не зовсім правильно і безпечно віддавати її в приватні руки, наша філософія – стратегічні об'єкти мають залишатися у держави", – сказав він.
За словами міністра, порти можна передавати в концесію, а акваторію – не можна, "тому що це об'єкт державної власності".
"Те ж саме і з дорогами. Землю і дороги не передаємо, а окремі ділянки у концесію – ми можемо говорити про це. "Укрзалізниця" – полотно стратегічне. Вагони і тяги – будь ласка, заводьте. Аеропорти. Сам аеропорт – будь ласка, можете концесія, приватизація – питань немає. Там треба рахувати, звісно. Злітно-посадкова смуга – це завжди об'єкт державної власності або комунальна, але це точно стратегічна інфраструктура", – навів приклади Криклій.
7 березня 2018 року в Україні набув чинності новий закон про приватизацію. Документ передбачає розподіл об'єктів роздержавлення на дві групи – об'єкти великої і малої приватизації. Перші підлягають продажу на аукціоні, умови якого встановлює Кабінет Міністрів.
У січні 2019 року Кабінет Міністрів затвердив перелік об'єктів великої приватизації на поточний рік. У списку було 16 підприємств. Жодне з них не продано.
В Україні наразі налічують 3671 держпідприємство, з яких працює 2309. Водночас жодна компанія не є прибутковою, повідомляють на порталі державних підприємств України.
2 вересня президент Володимир Зеленський доручив прем'єр-міністру Олексію Гончаруку і міністру економічного розвитку і торгівлі Тимофію Милованову почати підготовку до великої приватизації та роботу із залучення інвесторів.
"Почати підготовку великих державних компаній до приватизації і залучення інвестиційних радників. Термін – до 1 грудня 2019 року", – заявив глава держави.
У держбюджеті на 2019 рік закладено надходження від приватизації в розмірі 17,1 млрд грн (.xls). За перші сім місяців надходження становили 2,1% від плану (400 млн грн).
У 2020 році уряд розраховує отримати 5 млрд грн доходів від приватизації. Такий показник передбачено в проєкті держбюджету на 2020 рік, повідомило 15 вересня Міністерство фінансів.