КСУ визнав неконституційним законопроєкт про призначення президентом голів НАБУ та ДБР – ЗМІ
Конституційний суд України вирішив, що законопроєкт, який передбачає закріплення в Конституції права президента України призначати директора Державного бюро розслідувань та голову Національного антикорупційного бюро України, не відповідає ст. 157 і ст. 158 Основного закону, повідомляє "РБК-Україна".
Конституційний Суд України визнав невідповідним Основному закону законопроєкт №1014, який передбачає закріплення в Конституції права президента призначати голів Державного бюро розслідувань (ДБР) і Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).
Про це 16 грудня повідомило агентство "РБК-Україна", посилаючись на джерела в суді.
За даними журналістів, у КСУ визнали, що законопроєкт, поданий президентом Володимиром Зеленським як невідкладний, не відповідає ст. 157 і ст. 158 Конституції.
Очікують, що рішення КСУ буде оприлюднено 17 грудня.
Верховна Рада на засіданні 3 вересня передала у КСУ для одержання висновку щодо відповідності його вимогам Основного закону законопроєкт №1014, згідно з яким повноваження президента призначати і звільняти керівників Національного антикорупційного бюро України та Державного бюро розслідувань буде закріплено в Конституції України.
Згідно з чинним законодавством, голів НАБУ та ДБР призначає президент на підставі рішення конкурсної комісії.
Національне антикорупційне бюро України – правоохоронний орган, який займається розслідуванням корупційних правопорушень вищими посадовцями. НАБУ почало працювати 16 квітня 2015 року. Тоді ж його директором п'ятий президент України Петро Порошенко призначив юриста Артема Ситника. Його кандидатуру затвердила конкурсна комісія.
Закон про Держбюро розслідувань Верховна Рада ухвалила 2 листопада 2015 року, він є частиною так званого пакета безвізових законів. У листопаді 2017 року було обрано керівництво ДБР. Директором Держбюро розслідувань став експрокурор Роман Труба на підставі рішення конкурсної комісії. ДБР розслідує правопорушення вищих посадових осіб, правоохоронців, суддів і тих, хто скоїв воєнні злочини.
3 грудня Верховна Рада ухвалила в цілому з техніко-юридичними правками законопроєкт №2116 "Про внесення змін до закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо вдосконалення діяльності Державного бюро розслідувань", який передбачає звільнення Труби і перезапуск роботи бюро.
Згідно з документом, президент призначає директора ДБР за поданням конкурсної комісії без подання прем'єр-міністра України. У чинному законі про Держбюро розслідувань директора відомства призначає на посаду президент за поданням прем'єра України відповідно до подання конкурсної комісії.