Кулеба заявив, що українська делегація в ПАРЄ в січні має повернутися в асамблею

Кулеба: Глава ПАРЄ Паск'є зманіпулювала правилами й позбавила колишню українську делегацію всіх прав
Фото: Dmytro Kuleba / Facebook

У січні 2020 року в Парламентській асамблеї Ради Європи відбудеться перезавантаження, буде змінено главу та посадовців, які повертали Росію в ПАРЄ. Тому українська делегація в цей момент має бути в асамблеї, вважає віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба.

Українська делегація має повернутися до роботи в Парламентській асамблеї Ради Європи в січні 2020 року. Таку думку в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 12 листопада, висловив віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба.

"Повинна бути політика здорового глузду. Вона означає, що ти повинен приймати рішення, адекватні ситуації та своїй стратегії. Відповідь на питання, чи потрібно було українській делегації їхати в жовтні на сесію ПАРЄ, на мою думку, ні. Чи потрібно поїхати в січні – так. Пояснюю дуже просто. У січні відбудеться перезавантаження асамблеї, зміниться глава, люди, які ногами, руками, вухами та очима повертали Росію в ПАРЄ, втратять свої посади. З'явиться шанс на оновлення", – підкреслив Кулеба.

Він припустив, що ті, хто повертав росіян у ПАРЄ, дійшли висновку, що Україна не зможе нічим відповісти.

"Тому танком поперли. Коли відкликали посла на знак протесту проти того, що сталося, – то вони здригнулися. Тому що вперше в історії організації держава-член відкликала свого посла. Потім, коли ми відкликали запрошення спостерігати за виборами, вони теж здригнулися, бо не думали, що ми на це підемо. Коли наша делегація сказала, що не приїде в жовтні, глава ПАРЄ пані Ліліан Морі Паск'є зманіпулювала правилами асамблеї й позбавила колишню українську делегацію всіх прав. Це зробила людина, яка до цього два роки розповідала, що не можна нікого позбавляти ніяких прав, що ми тут усі рівні й однакові, але тоді треба було повертати росіян. Коли нерви не витримали й від емоцій захотілося "покарати" Україну, то, виявляється, стало можна все зробити, перекручуючи правила. Як до таких людей можна повертатися, працювати з ними, тиснути їм руки?" – сказав Кулеба.

Він висловив думку, що українська делегація в січні має повернутися в асамблею, щоб показати, що вона здатна на "жорсткі рішення", якщо інтереси України ігнорують.

"Кидати асамблею раз і назавжди – це категорично неправильно. Б'ють тебе – бий у відповідь. Але йти з рингу – це неправильно", – додав віцепрем'єр.

Россия была лишена права голоса в ПАСЕ в апреле 2014 года – сразу после аннексии Крыма и начала военных действий на Донбассе. В знак протеста в 2017 году Россия остановила уплату взносов в бюджет Совета Европы (около €33 млн в год), что привело к финансовому кризису в организации. В России заявили, что РФ выплатит Совету Европы долг по взносам, если ПАСЕ "устранит угрозу дискриминации национальных делегаций".

У ніч на 25 червня 2019 року ПАРЄ ухвалила резолюцію про зміну санкційного механізму, яка дала змогу делегації Росії повернутися в асамблею. 26 червня ПАРЄ 116 голосами (проти – 62, утрималося – 15) ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень. Українські депутати заявили, що на знак протесту покидають сесію асамблеї. Міністерство закордонних справ України відкликало тодішнього постпреда при Раді Європи Кулебу для консультацій.

Представники делегацій України, Грузії, Польщі, Словаччини, Литви, Латвії та Естонії зачитали заяву про спільні дії у зв'язку із кризою в ПАРЄ, до якої призвело зняття санкцій із Росії, пізніше до цієї декларації приєдналася делегація Швеції.

1 липня комітет Верховної Ради у закордонних справах рекомендував українському парламенту зупинити участь постійної делегації в роботі ПАРЄ до отримання висновків Венеціанської комісії щодо повноважень делегатів від Держдуми РФ, обраних за участю жителів окупованого Криму.

23 вересня українська делегація в ПАРЄ ухвалила заяву про відмову від участі в найближчій сесії. У вересні Верховна Рада сформувала новий склад української делегації в ПАРЄ, однак вона заявила про відмову брати участь в осінній сесії на знак протесту.

30 вересня у Страсбурзі відкрилася сесія ПАРЄ. На ній неформально були деякі члени української делегації.

Член делегації, нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко розповів, що делегації Латвії, Литви, Грузії, Естонії та Польщі спільно з Україною ухвалили рішення бойкотувати відкриття осінньої сесії ПАРЄ й заходи зі святкування 70-річчя Ради Європи.

Голова комітету парламенту з міжнародних відносин, депутат із фракції "Слуга народу" Богдан Яременко заявляв, що нова українська делегація в ПАРЄ ухвалить рішення щодо своєї участі у роботі асамблеї наприкінці 2019 року або на початку 2020 року.