Луценко: Коли ми на нараді розбиралися у справі Гандзюк із МВС і СБУ, іскри пішли буквально в перші ж дві хвилини
За словами генерального прокурора України Юрія Луценка, у межах розслідування замаху на співробітницю міської ради Херсона Катерину Гандзюк є два провадження: перше – щодо виконавців, його веде поліція, друге – стосовно замовників, його розслідує Служба безпеки України.
Представники Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки України знайшли "нормальний робочий компроміс" щодо розслідування справи про замах на співробітницю міської ради Херсона Катерину Гандзюк, заявив в інтерв'ю "Цензор.НЕТ", опублікованому 11 вересня, генеральний прокурор України Юрій Луценко.
"Це поліцейська справа. Але вже і справа Служби безпеки. Давайте нагадаємо ситуацію: активісти і сама потерпіла не довіряють поліцейським. Коли я її провідував у лікарні, Катя заявила, що хотіла б, щоб справу вели у СБУ. І навіть вказала на кількох офіцерів, із якими знайома і яким довіряє. Коли я вийшов із лікарні, вирушив у робочу поїздку до Полтави. І якби нічого не сталося, я б підійшов до комп'ютера і передав справу у СБУ", – сказав Луценко.
За його словами, за цей час поліція затримала низку підозрюваних.
"Судячи з усього, поліція спрацювала результативно. І тим не менше, сама Гандзюк і її представники наполягали на тому, щоб саме Служба безпеки України встановлювала замовника. Тому я ухвалив рішення зареєструвати ще одну справу – про замовника. І доручив її СБУ. Звичайно, під процесуальним наглядом ГПУ", – продовжив генпрокурор.
Він уточнив, що у зв'язку з нападом на Гандзюк є два провадження.
"Так. Перше – щодо виконавців, його веде поліція, і до матеріалів цієї справи у СБУ є повний доступ. І друга справа – стосовно замовників, її веде СБУ. Прокурорська група у цій справі за необхідності координує їхні дії... Ми перебували на стадії, коли з чотирьох затриманих у справі троє чітко засвідчували свою роль у вчиненні злочину. Один із них купував кислоту, виконував замах, і на його руках виявлено сліди хімічних опіків. Хімічні речовини знайдено; ми знаємо, де їх зберігали, переливали тощо. Основне питання стосується того, хто організовував і замовляв цю справу. Організатора ми бачимо... Від його найближчих свідчень у СБУ залежить відповідь, хто замовник", – заявив Луценко.
Він додав, що пишається тим, що за час його роботи у ГПУ зумів не допустити війни відомств – МВС, СБУ і ГПУ.
"Я на своїй шкурі знаю, що це означає. І роблю все можливе, щоб колеги, на яких у мене є законні механізми впливу... працювали як єдиний механізм. Усе необхідне для цього зроблено. Від нарад до особистих відносин. Чи означає це, що у нас немає непорозумінь? Безумовно, є. Скажімо, коли ми на внутрішній нараді розбиралися у справі Гандзюк із представниками МВС і СБУ, іскри пішли буквально в перші ж дві хвилини. І так "іскрило" хвилин 15. Потім знайшли нормальний робочий компроміс і пішли працювати. І, я впевнений, доб'ємося результату", – зазначив Луценко.
Катерину Гандзюк облили сірчаною кислотою вранці 31 липня 2018 року біля під'їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 1 серпня її доправили до Києва для подальшого лікування. Гандзюк уже перенесла кілька операцій, попереду ще кілька хірургічних втручань і довгий курс реабілітації.
Спочатку херсонська поліція відкрила кримінальне провадження за статтею "хуліганство". Але згодом, під тиском громадянського суспільства та адвокатів потерпілої, двічі змінювала кваліфікацію: спочатку – на "умисні тяжкі тілесні ушкодження, вчинені з метою залякування потерпілого", потім – на "замах на вбивство з особливою жорстокістю".
Чотирьох осіб, яких підозрюють у замаху на вбивство Гандзюк, заарештовано. Це ймовірний організатор нападу Сергій Торбін, Віктор Горбунов, Володимир Васянович та Микита Грабчук, який, за версією слідства, облив сірчаною кислотою Гандзюк. П'ятого підозрюваного, В'ячеслава Вишневського, відправили під домашній арешт.
Усі п'ятеро є учасниками бойових дій на сході України у складі добровольчих формувань. Торбіна і Васяновича нагороджено орденами "За мужність" III ступеня. 22 серпня у Нацполіції заявили, що всі, крім Торбіна, зізналися у скоєному і співпрацюють зі слідством.
У МВС України заявили, що слідство розглядає кілька версій інциденту, серед яких службова діяльність потерпілої, активна громадянська позиція і побутові конфлікти.