Луценко про звільнення Савченко і Рубана: Судова система тяжко хвора

Луценко: Упевнений, що завезення важкої зброї так званої "ДНР" для обстрілу української столиці не залишиться безкарним
Фото: Юрій Луценко / Facebook

Звільнення підозрюваних у тероризмі позафракційного нардепа Надії Савченко та екс-глави "Офіцерського корпусу" Володимира Рубана стало можливим через брак суддів і небажання окремих із них виконувати свою роботу, заявив генпрокурор Юрій Луценко.

Справи підозрюваних у готуванні теракту позафракційного нардепа Надії Савченко та екс-глави "Офіцерського корпусу" Володимира Рубана передали до суду з обвинувальним актом, тому відсутність рішення суду щодо продовження їм арешту – виняткова компетенція суду. Про це написав 16 квітня генпрокурор України Юрій Луценко у Facebook.

"Ряд останніх резонансних судових рішень, коли арешту уникають підозрювані в убивстві та тероризмі, змушують визнати: судова система тяжко хвора", – підкреслив він.

Глава Генпрокуратури зазначив, що підозрювані використовували дозволені законом маніпуляції "з безкінечними змінами адвокатів". Зокрема, у Савченко було вісім платних і один безплатний адвокат, які то входили в процес, то покидали його.

"Законопроект для усунення цих зловживань давно лежить у Верховній Раді", – заявив генпрокурор.

Луценко також звернув увагу на проблему гострого браку суддів.

"40% незаповнених вакансій призводить до того, що відвід одного судді призводить до передачі справи в інший суд. "Футбол" зміни судів у справі Савченко – Рубана з каруселлю відводів на кожному етапі вражає: Верховний Суд – Чернігівський районний – Чернігівський апеляційний – Верховний Суд – Солом'янський районний – Київський апеляційний – Верховний Суд – Київський апеляційний – Дарницький районний – Київський апеляційний – Броварський районний", – переказав Луценко.

Він додав, що деякі судді не хочуть виконувати свою роботу.

"Інакше як самоусуненням важко назвати самовідвід у цій справі тільки тому, що хтось із родичів судді проживає на окупованій території. Ну і головне: звільнення з-під варти на підготовчому судовому засіданні зовсім не означає зняття обвинувачення. ГПУ наполягає на достатності доказів Савченко і Рубана у скоєнні злочинів. Упевнений, що завезення важкої зброї так званої "ДНР" для обстрілу української столиці не залишиться безкарним", – підсумував генпрокурор.

За версією слідства, Савченко і Рубан планували "широкомасштабні терористичні атаки" в центрі Києва. Для цієї мети вони нібито домовилися про постачання зброї з колишнім ватажком бойовиків "ДНР" Олександром Захарченком. Обоє фігурантів справи з березня 2018 року перебували під вартою. У серпні Генпрокуратура повідомила про завершення розслідування щодо Савченко і Рубана.

Савченко своєї провини не визнає. "Чи хотіла я підірвати пів-Києва? Як у кожної розсудливої людини, у мене з'являються жартівливі бажання. Я хотіла, але не пів-Києва, а Верховну Раду", – сказала Савченко виданню "ГОРДОН" у лютому 2019 року.

Адвокат Рубана Валентин Рибін заявляв, що його клієнт був готовий визнати провину, щоб його обміняли на двох українських військових, яких утримують бойовики "ДНР". За словами Рибіна, після завершення розслідування Рубан визнавати провину не має наміру.

Строк тримання під вартою Савченко і Рубана закінчився в ніч на 16 квітня. Засідання суду щодо продовження їм запобіжного заходу розпочалося 13 квітня, його відклали до 15 квітня через відсутність адвокатів. Опівночі з 15-го на 16 квітня Броварський міськрайонний суд Київської області звільнив з-під варти Савченко і Рубана.