Малюська ініціюватиме перегляд закону про люстрацію
Міністр юстиції України Денис Малюська виступає за перегляд закону про люстрацію після рішення Європейського суду з прав людини, який констатував значні порушення Конвенції з прав людини.
Міністр юстиції України Денис Малюська виступає за перегляд закону про люстрацію після того, як Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) визнав незаконною люстрацію п'ятьох українських посадовців, яку провели відповідно до закону "Про очищення влади". Про це він сказав в інтерв'ю "РБК-Україна", відповідаючи на запитання про те, чи буде міністерство ініціювати зміну закону.
"Будемо. Питання тільки в тому, як і коли ми це зробимо, але однозначно закон про люстрацію потребує змін з урахуванням рішення ЄСПЛ. Єдине що, прочитавши це рішення, я не можу сказати, що на 100% зрозумів, що від нас хоче Європейський суд і яким чином треба поміняти закон, щоб він влаштував ЄСПЛ і відповідав Конвенції про захист прав людини", – сказав міністр.
Малюська зазначив, що рішення суду досить розмите і "в ньому мова йде про певний баланс, а не про конкретні норми, які треба було б змінити або скасувати".
"Тобто загальний посил зрозумілий, що обсяг і кількість посад, які підпадають під люстрацію, необхідно якось звужувати, але він не зовсім однозначний, і важко зрозуміти причинно-наслідковий зв'язок в аргументації Європейського суду. Це складне рішення й не зовсім однозначне", – сказав він.
Відповідаючи на запитання про ініціативу президента Володимира Зеленського розширити люстрацію чиновників, які були при владі до 2014 року, Малюська відповів що "розширення обсягу люстрації не на часі".
"Євросуд, навпаки, закликає звузити обсяг люстрації. Тому ми цю ідею не підтримували", – сказав він.
Закон про люстрацію почав діяти в жовтні 2014 року. Він обмежує право для високопосадовців часів президентства Віктора Януковича обіймати посади в органах державної влади на 5–10 років.
20 січня 2015 року 47 депутатів Верховної Ради внесли до Конституційного Суду України подання про перевірку положень закону на відповідність Конституції. Ще два подання вніс Верховний Суд України. Усі три подання об'єднали в одне конституційне провадження. Конституційний Суд кілька разів відкладав розгляд цього подання. 4 липня 2019 року суд розпочав розгляд питання.
У Мін'юсті заявили, що якщо Конституційний Суд України визнає неконституційним закон "Про очищення влади", на свої посади зможе повернутися понад 900 люстрованих посадовців.