Марчук: Президенту потрібно викликати олігархів, перед кожним покласти два аркуші компромату: "Цифру внизу бачите? Це у фонд оборони. І починаємо нове життя"
Колишній секретар РНБО Євген Марчук в інтерв'ю головному редакторові видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявив, що президенту України Петрові Порошенку потрібно задіяти олігархів для зміцнення оборони, давши їм натомість можливість чесно вести бізнес.
Колишній прем'єр-міністр, екс-голова СБУ й Міністерства оборони, колишній секретар РНБО Євген Марчук в ефірі авторської програми головного редактора видання "ГОРДОН" Олесі Бацман "Бацман LIVE" на каналі NewsOne заявив, що влада може використовувати олігархів на благо держави, взявши з них певні суми на оборону в обмін на легалізацію їхніх доходів.
"Здається мені, Коломойський (бізнесмен Ігор Коломойський. – "ГОРДОН") колись давав велике інтерв'ю і сказав одну річ, але на неї ніхто не звернув уваги. Він пропонував зібратись всім олігархам у президента і все, що незаконно наварено, передати державі, і почати все з чистого аркуша", – нагадав екс-голова СБУ.
Він зазначив, що такий механізм цілком реальний.
"Я навіть під час передвиборчої кампанії в далекому 1999 році говорив, що треба викликати їх, перед кожним покласти два аркуші з тим, що про нього добре відомо (проводки і все, все, все). "Прочитали?" – "Прочитали". – "Розумієте, яку після цього запускають машину? Так, вона важка, довга, щось ви відсудите..." (До речі, так було в Сінгапурі, якщо я правильно пам'ятаю). І на кожному аркуші написати, скільки в кого незаконних коштів. В одного – 1,5 млрд, в іншого – 3,5 млрд, у третього – 700 млн. "Цифру внизу бачите? Це у фонд оборони. І починаємо нове життя. І кримінальні справи відкривати не будемо, якщо ви це виконаєте. Але якщо після цього ви робите хоч щось подібне, тоді нарікайте на себе", – розповів колишній прем'єр.
Марчук додав, що президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв нещодавно провів таку нараду, а глава України Петро Порошенко теж робить щось подібне як великий бізнесмен у минулому.
"Але у якій формі? Знаєте, я з Коломойським ніколи не зустрічався й особисто не знайомий. Так от я не знаю, де вони і щодо чого не домовилися. Але я вважаю, краще задіяти олігархів на оборону й дати їм потім доріжку для виходу на чисту лінію бізнесу. Це було б набагато ефективніше. Якою мірою він готовий до цього, я не знаю, але думаю, якби він це зробив, точно був би ефект. Принаймні я б зробив", – підсумував він.
Марчук: Чи може кум Путіна Медведчук відстоювати інтереси України? Треба запитати Петра Олексійовича. Хоча я здогадуюся, чому він зробив такий вибір. Читайте повну версію інтерв'ю
Відразу після приходу до влади у 2014 році президент Петро Порошенко заявив, що Україна взяла курс на деолігархізацію, і назвав її серед головних завдань керівництва держави на найближчий рік.
У 2015 році він підкреслив, що цю програму буде втілено "незалежно від прізвищ олігархів". Того ж року найвпливовіші бізнесмени України провели дві зустрічі в Києві – у серпні та грудні. Після другої зустрічі один із її учасників, бізнесмен і народний депутат Сергій Тарута сказав, що бізнес готовий працювати за новими правилами та відмовитися від усіх преференцій, але у президента немає політичної волі для проведення реформ.
У січні 2016 року Порошенко сказав, що Україна подолала значну частину шляху в напрямі деолігархізації. "Перший крок до деолігархізації – збільшення впливу держави на підприємство "Укрнафта". Раніше ніхто зайти туди не міг. Сьогодні підприємство повернуто під державний контроль... На підприємствах, де "паслися" олігархи, включно з "Укрзалізницею" й "Укрпоштою", було проведено конкурси та прийшли незалежні керівники", – перерахував президент підсумки деолігархізації на прес-конференції в червні минулого року.