Марчук: Сьогодні я не бачу предмета для дискусії, денонсувати чи не денонсувати угоду з РФ про співробітництво в Азовському морі
Росія своїми діями перекреслила угоду від 2003 року про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки та угоду про держкордон, уважає представник України у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук.
Після атаки Росії на українські військові кораблі в Чорному морі потрібно денонсувати угоду України з РФ від 2003 року про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Про це заявив представник України у тристоронній контактній групі (ТКГ) із врегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук під час панельної дискусії в межах II Міжнародної конференції з питань морської безпеки в Києві 29 листопада, повідомило агентство "Інтерфакс-Україна".
"Сьогодні я навіть не бачу предмета для дискусії, денонсувати чи не денонсувати угоду з РФ про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року... РФ перекреслила цю угоду й угоду про держкордон", – сказав він.
Марчук зазначив, що українська сторона у ТКГ наполягатиме на створенні окремої робочої групи з питань кордону для обговорення ситуації в акваторії Чорного та Азовського морів.
"Росія категорично проти створення окремої робочої групи з питань кордону. І тепер зрозуміло (чому): тому що Азовське море – це теж кордон", – підкреслив він.
На думку Марчука, єдиний майданчик, де Україна і РФ могли б обговорити поточну ситуацію, – це переговори "Нормандської четвірки" (Україна, РФ, Франція і Німеччина).
Угода 2003 року передбачає, що Азовське море є внутрішніми водами України і РФ, розмежовується лінією державного кордону відповідно до угоди між сторонами. Згідно з документом, торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапором РФ чи України, які експлуатують із некомерційною метою, мають в Азовському морі і Керченській протоці свободу судноплавства. Угоди про розмежування моря лінією держкордону так і не було підписано.
25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. Із 24 захоплених українців щонайменше троє дістало поранення.
ФСБ порушила проти українських військових кримінальну справу за ч. 3 ст. 322 (незаконне перетинання державного кордону) Кримінального кодексу РФ. 27-го і 28 листопада "суди" в Керчі та Сімферополі ухвалили рішення взяти під варту всіх українських моряків.
Військова прокуратура Південного регіону України повідомила про підозру вісьмох військовослужбовців РФ, причетних до захоплення українських кораблів, їм інкримінують статті Кримінального кодексу "планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни" і "замах на умисне вбивство".
США засудили дії Росії, назвавши їх виявом агресії, Євросоюз висловив стурбованість застосуванням сили з боку РФ. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО й ОБСЄ.
Через загострення ситуації біля Керченської протоки 26 листопада Верховна Рада підтримала указ президента України Петра Порошенка про введення воєнного стану в 10 областях на 30 діб. Порошенко підписав закон 28 листопада.