Масі Найєм: У підозрі виконавцям убивства Гандзюк немає кваліфікації "замовне вбивство". У такому разі питання про пошук замовника взагалі не порушуватимуть G

Найєм: Можливо, у МВС підозрюють, що можуть вийти на людей, які обіцяли певній політсилі перемогу на виборах
Фото: Masi Nayyem / Facebook

Затримані виконавці й організатори нападу на співробітницю мерії Херсона Катерину Гандзюк діяли не з власної ініціативи. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив адвокат Масі Найєм.

Якщо в підозру виконавцям убивства співробітниці Херсонської міськради Катерини Гандзюк не внесуть кваліфікації "замовне вбивство", правоохоронці не будуть займатися пошуком замовника цього злочину, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" адвокат Масі Найєм.

"Підозра впливає на збір доказової бази – до чого, власне, залучали підозрюваних. На підставі цієї підозри готують обвинувальний акт до суду. Якщо у підозрі досі не визначено, що це замовний злочин, то суд не може винести відповідного вироку. Ну, і на цьому, взагалі-то, закінчується вся справа. Адже в такому разі буде просто доведено, що є злочинці, які скоїли вбивство. Усе. Що тут розслідувати? Тобто в підозрі має бути кваліфікація "замовне вбивство". У кримінальному провадженні така кваліфікація є, а ось у підозрі виконавцям убивства Гандзюк – ні. І це велика проблема, оскільки в такому разі питання про пошук замовника взагалі не порушуватимуть", – підкреслив адвокат.

Він переконаний, що затримані виконавці та організатори нападу діяли не з власної ініціативи.

"Правоохоронці мали додати підозру, що вбивство Гандзюк було замовним. Ну навіщо виконавцю обливати її кислотою, збирати стільки людей, що він, ні з того ні з сього це зробив? Ні, звичайно – хтось замовив цей напад. Катерина дуже заважала корупційним схемам. Тому хтось міг дістати карт-бланш на протидію активістам в обмін на перемогу тих чи інших політичних сил у регіоні. І ми досі не знаємо, хто замовник убивства Гандзюк, адже в цьому можуть бути не зацікавлені певні люди. Зрозуміло, що це справа політична. Адже поліція не віддає її СБУ повністю. Можливо, у МВС підозрюють, що можуть вийти на людей, які обіцяли певній політсилі перемогу на виборах. З іншого боку, якщо політтехнологи пояснять своїм клієнтам, що це може поставити крапку у їхній кар'єрі, ми можемо побачити ефективне розслідування. Якщо ні – нам варто замислитися", – резюмував Найєм.

Гандзюк облили кислотою вранці 31 липня біля під'їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 1 серпня її доправили до Києва для подальшого лікування. Гандзюк перенесла більше ніж 10 операцій.

У справі Гандзюк заарештували ймовірного організатора нападу Сергія Торбіна, Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського, Віктора Горбунова і Микиту Грабчука, який, за версією слідства, облив активістку сірчаною кислотою. Вони є учасниками бойових дій на сході України у складі добровольчих формувань. Замовників злочину досі не назвали.

26 вересня Гандзюк записала відкрите звернення, перерахувавши факти десятків нападів на активістів, замовників яких не покарано.

4 листопада Катерина Гандзюк померла. Поліція перекваліфікувала кримінальну справу, відкриту за фактом нападу, зі статті "замах на вбивство з особливою жорстокістю" на статтю "умисне вбивство".

Джерела агентства УНН, а також видання ZN.UA повідомили, що у Гандзюк відірвався тромб і це стало причиною її смерті. Офіційних результатів експертизи поки що немає, вони можуть стати відомими 7 листопада, заявив 5 листопада адвокат Масі Найєм.

Президент України Петро Порошенко, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, єврокомісар Йоганнес Ган, посол США в Україні Марі Йованович закликали правоохоронців розслідувати вбивство.

5 листопада нардеп від БПП Мустафа Найєм повідомив, що кілька народних депутатів України вимагають створити тимчасову слідчу комісію для розслідування фактів нападів на активістів у 2017–2018 роках, які перед смертю оприлюднила Гандзюк.