Міненерго, Нацкомісія з енергетики та головні енергокомпанії беззастережно виступають за своєчасний запуск ринку електроенергії – юрист-міжнародник

У комітеті з ПЕК 15 травня обговорювали питання запровадження другого етапу енергореформи
Фото: Andrey Buzarov / Facebook

Якщо не втрутяться політичні фактори і популісти, то з 1 липня в Україні почне працювати новий енергоринок, вважає юрист-міжнародник Андрій Бузаров.

Учасники засідання комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки виступають за введення нового ринку електроенергії з 1 липня, як це передбачено чинним законом. Про це повідомив у Facebook юрист Андрій Бузаров, присутній на засіданні.

"Тема важлива й актуальна – для ЄС і США своєчасне введення конкурентного ринку є базовим маркером готовності України виконувати свої зобов'язання щодо реформування енергетичного сектору. Міненерго, НКРЕКП, головні енергокомпанії беззастережно виступають за запуск ринку в належні терміни. Більшість депутатів теж. Щойно двічі екс-міністр енергетики Іван Плачков виступав – він теж "за". Є ті, хто перестраховується і припускає перенесення на деякий час – "Укренерго", наприклад. Але навіть вони говорять, що загалом готові запускати. Переважно настрій оптимістичний. Якщо не втрутяться політичні чинники і популісти знову не осідлають тему тарифів, європейському енергоринку в Україні з 1 липня бути!" – написав він.

Із 1 січня в Україні почав діяти роздрібний ринок електричної енергії. Повномасштабний запуск нової моделі оптового ринку заплановано на липень 2019-го. Перехід передбачено законом "Про ринок електроенергії", ухваленим у 2017 році. Він передбачає впровадження нової конкурентної моделі ринку і норми Третього енергетичного пакета ЄС, зокрема в питанні розділення компаній за напрямами розподілу і передавання електроенергії.

Запуск конкурентного ринку електричної енергії є одним із зобов'язань України перед Євросоюзом. Реформа у сфері енергетики – одна з умов для надання Україні другого траншу макрофінансової допомоги від ЄС на суму €500 млн.

23 квітня представники ЄС, ЄБРР, Європейського енергетичного співтовариства, Європейського інвестиційного банку та USAID в Україні заявили, що стурбовані гальмуванням запуску нового ринку електроенергії.

Державні підприємства НЕК "Укренерго" та "Енергоринок" уже розпочали тестові купівлю і продаж у межах підготування до реалізації закону "Про ринок електричної енергії", повідомили в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.

13 травня прем'єр-міністр Володимир Гройсман підтвердив, що запуск ринку заплановано з 1 липня.