Реформа енергоринку стане індикатором для Зеленського, чиї пріоритети він ставить вище: середнього українця чи олігархів – політолог
Пріоритети співробітництва із Заходом та інтереси кінцевого споживача в питаннях реформи ринку електроенергії України розходяться з пріоритетами олігархічних кіл, які "дуже тісно асоціюються" із новообраним президентом Володимиром Зеленським, зазначив учений секретар фонду "Українська політика" Олексій Полтораков.
Своєчасний запуск нового ринку електроенергії стане тестом для новообраного президента України Володимира Зеленського на прихильність курсу реформ, заявив в ефірі телеканала NewsOne політолог, кандидат політичних наук, учений секретар фонду "Українська політика" Олексій Полтораков.
"Зараз у нас усі підстави для того, щоб енергетична реформа все-таки була впроваджена. Що мається на увазі? Наприклад, із нового року у нас уже стартувала лібералізація ринку, відбувся перехід на повноцінні ринкові відносини, відкриті "рейси" ринку енергетичних послуг, мається на увазі розділ енергокомпаній, які продукують електроенергію і які її транспортують. Це був перший етап. Із 1 липня має стартувати реформа на рівні оптового ринку і великих споживачів", – нагадав він.
Із 1 січня в Україні почав діяти роздрібний ринок електричної енергії. Повномасштабний запуск нової моделі оптового ринку заплановано на липень 2019-го. Перехід зафіксовано законом "Про ринок електроенергії", ухваленим у 2017 році. Він передбачає впровадження нової конкурентної моделі ринку і норми Третього енергетичного пакета ЄС, зокрема в питанні розділення компаній за напрямками розподілу і передавання електроенергії.
Полтораков вважає, що на шляху запуску другого етапу реформи може бути перешкода через близькість до новообраного президента Володимира Зеленського бізнесменів, у яких у власності є великі та енергоємні підприємства, через що вони зацікавлені у преференційному ціноутворенні на електроенергію.
"Тут є гостріше політичне забарвлення. Для обраного президента це, певним чином, внутрішній виклик, такий індикатор – які пріоритети поставити вище. Пріоритети співробітництва із Заходом, пріоритети державних інтересів, пріоритети кінцевого споживача, тобто середнього українця, або пріоритети тих економічних кіл, тих, певним чином, навіть олігархічних кіл, які з ним дуже тісно асоціюються. Тобто це стане певним індикатором", – переконаний він.
Запуск конкурентного ринку електричної енергії є одним із зобов'язань України перед Євросоюзом. Реформа у сфері енергетики – одна з умов для надання Україні другого траншу макрофінансової допомоги від ЄС на суму €500 млн.
23 квітня представники ЄС, ЄБРР, Європейського енергетичного співтовариства, Європейського інвестиційного банку та USAID в Україні заявили, що стурбовані гальмуванням запуску нового ринку електроенергії.
Державні підприємства НЕК "Укренерго" та "Енергоринок" уже розпочали тестові купівлю і продаж у межах підготовки до реалізації закону "Про ринок електричної енергії", повідомили в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.
13 травня прем'єр-міністр Володимир Гройсман підтвердив, що запуск ринку планують із 1 липня. Із заявою про необхідність старту ринку із цієї дати виступили 14 травня голова національної енергетичної компанії "Укренерго" Всеволод Ковальчук і президент "Енергоатому" Юрій Недашковський.