Митрополит ПЦУ Михаїл: Звичайно, нам потрібен Київський патріархат
Зараз Православна церква України має рівень митрополії, але хоче надалі стати патріархатом як автокефальна церква, заявив митрополит Луцький і Волинський Михаїл.
Між почесним патріархом Православної церкви України Філаретом і предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм немає конфлікту, а є з'ясування стосунків між двома архієреями всередині церкви. Таку думку висловив митрополит Луцький і Волинський Михаїл у інтерв'ю "Главкому".
"У нас є одна церква, єдиною вона і залишається, ніякого розділення не буде. Звичайно, нам потрібен Київський патріархат. Але в позначенні чергового ступеня автокефальності церкви. Зараз ми маємо рівень митрополії, подальше наше бажання – стати патріархатом, так, як було раніше, до визнання. Це процеси, які повинні іти в усій церкві, а не серед окремої групи архієреїв, які цього домагаються. Тобто це завдання на майбутнє для Православної церкви України", – підкреслив він.
Митрополит зазначив, що не бачить нічого особливого у використанні Філаретом бланків УПЦ КП.
"Немає ніяких спеціальних бланків. Які наштампували, на тих і розсилає... Якщо у мене купа листів і старі бланки, я ж повинен їх якось використовувати. Стосунки людей потрібно не з’ясовувати у площині "який бланк" і щось там із цього висмоктати. Потрібно просто з’ясувати причини протистояння, чому ви між собою не можете порозумітися", – пояснив він.
Михаїл запевнив, що Київський патріархат ліквідовано як юридичну структуру, а його існування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб – питання до держави.
"Ми ж надали документи на ліквідацію? Надали. Чому держава тримає в реєстрі і не ліквідовує – це вже питання до держави", – зазначив митрополит.
Він запевнив, що Вселенський патріархат не буде відкликати томосу про автокефалію української церкви, а Філарет не матиме підтримки архієреїв щодо планів відновити УПЦ КП або змінити статут церкви.
"Треба любити Бога понад усе, треба любити Україну понад усе і треба любити церкву понад усе, тоді не буде ніяких конфліктів. Коли у церкві був конфлікт, і це загрожувало проведенню помісного собору, я свою кандидатуру зняв", – підсумував він.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його Епіфанію у Стамбулі. Інтронізація Епіфанія відбулася 3 лютого.
8 травня 2019 року видання LB.ua опублікувало копії запрошень на 14 травня для архієпископів із підписом Філарета, надруковані на бланках УПЦ Київського патріархату. Почесний патріарх повідомив, що Київського патріархату не ліквідовано. Він висловив низку претензій до Епіфанія і припустив відокремлення Київського патріархату від ПЦУ.
14 травня на святкування у Володимирський собор у Києві приїхало тільки чотири єпископи з більше ніж 60, яким розсилав запрошення Філарет. Епіфаній заявив, що у ПЦУ немає розколу, зазначивши, що не поділяє думок Філарета, які він висловлює останнім часом.