Радник Порошенка заявив, що Вселенський патріархат не відкликатиме томос у ПЦУ, якщо сама церква не захоче внести зміни в документ
Якщо Православна церква України не наполягатиме на внесенні змін до томосу, Вселенський патріархат не відкликатиме документ, заявив радник президента України Петра Порошенка, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко, коментуючи конфлікт навколо Православної церкви України.
Вселенський патріарх не відкликатиме томос у Православної церкви України, якщо тільки сама ПЦУ не наполягатиме на внесенні змін у документ. Про це заявив радник президента України Петра Порошенка, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко, повідомляє "Радіо Свобода".
"І в томосі, і в статуті церкви є положення про те, що все, що відбувається в незалежній українській церкві, має відбуватися відповідно до томосу і до статуту. Якщо не буде порушено умов томосу, якщо церква не буде переглядати його і не буде вносити щодо положень томосу змін, то ні про яке відкликання йтися не може", – зазначив Павленко.
Коментуючи слова почесного патріарха ПЦУ про те, що президент України Петро Порошенко відступив від цієї обіцянки і фактично дав згоду на ліквідацію Київського патріархату, Павленко зазначив, що держава і президент не втручаються у внутрішні церковні відносини.
"15 грудня був ліквідований Київський патріархат як релігійне об'єднання, тобто об'єднання різних релігійних організацій, які складають Київський патріархат. Рішення про це було ухвалене Помісним собором Київського патріархату, і Міністерство культури в січні вже цього року, після отримання томосу, завершило всі необхідні процедури, встановивши, що ані фактично, ані юридично Київський патріархат як церква не існує", – додав глава Національного інституту стратегічних досліджень.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його голові ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізацію Епіфанія провели 3 лютого 2019 року.
12 травня Філарет заявив, що Українська православна церква Київського патріархату досі існує, а об'єднавчий собор не був зібранням української церкви. Він зазначив, що в церкві відбувається "розділення, двовладдя, яке може призвести до сумних наслідків".
У відповідь Епіфаній заявив, що поважає почесного патріарха ПЦУ Філарета, але не підтримує думок, які він висловлював в останні дні. Він додав, що розколу в Українській православній церкві немає і не буде.
Директор департаменту Мінкультури у справах релігій і національностей Андрій Юраш заявив, що УПЦ КП та УАПЦ припинили існування після створення на об'єднавчому соборі ПЦУ. Він додав, що Філарет за рішенням Синоду ПЦУ має залишатися керівним архієреєм Києва зі входженням у його єпархію всіх парафій і монастирів колишньої УПЦ КП столиці й тих громад, які будуть мати бажання приєднатися до структури.