Філарет: Москва задоволена станом справ в УПЦ. Жодної критики на адресу митрополита Епіфанія немає. Значить, Москві угодне таке керівництво
За словами почесного патріарха Православної церкви України Філарета, предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній не співпрацює із ним, як обіцяв, а уникає зустрічей. Він вважає, що в Українській православній церкві зараз спостерігається двовладдя.
Росії вигідне керівництво Православною церквою України митрополитом Епіфанієм, заявив 14 травня у Facebook почесний патріарх ПЦУ Філарет.
"Що сьогодні відбувається в Українській православній церкві? Розділення, двовладдя, яке може привести до печальних наслідків. Чому це відбувається? Тому що новообраний предстоятель УПЦ митрополит Епіфаній не дотримується тих домовленостей, які були досягнуті на Соборі 15 грудня 2018 року в соборі святої Софії. Мало того, що на першому засіданні Священного синоду УПЦ була спроба усунути патріарха Філарета від служіння у створеній ним церкві і відправити на спокій. За п'ять місяців перебування на посаді предстоятеля митрополит жодного разу не служив із патріархом. Домагається спільного служіння з предстоятелями інших автокефальних православних церков, а зі своїм патріархом не відслужив жодної літургії, навіть у день 90-річчя патріарха", – написав Філарет.
За його словами, Епіфаній "не тільки не співпрацює з патріархом Філаретом, як обіцяв, а навіть і не зустрічається, і не телефонує, за виключенням декількох разів".
"На словах перед духовенством і перед журналістами говорить про єдність і співпрацю, а робить усе протилежне. Лякає відкликанням томосу, а на ділі робить усе, щоб це сталося. Якщо це, не дай бог, станеться, то він перестане бути предстоятелем і стане рядовим архієреєм. Сьогодні всі антиукраїнські сили підключилися до знищення в Україні Київського патріархату. Іде переконання українських архієреїв не підтримувати існування в Україні Київського патріархату. Виношується намір на наступному засіданні Священного синоду чи архієрейського собору відправити на спокій патріарха Філарета і цим назавжди вирішити існування в Україні Київського патріархату. Таке рішення буде незаконним і неканонічним, бо патріарх був обраний не Священним синодом і не архієрейським собором, а помісним собором довічно. Крім того, у прийнятому статуті ПЦУ (УПЦ) на соборі у святій Софії 15 грудня 2018 року передбачено довічне обрання архієреїв на архієрейські кафедри", – продовжив Філарет.
Він додав, що "Москва задоволена станом справ в УПЦ". "Те, чого вона не могла досягти різноманітними зусиллями, досягає нині ділами нинішнього предстоятеля УПЦ", – зазначив Філарет.
"Жодної критики на адресу митрополита Епіфанія немає. Значить, Москві угодне таке керівництво. Уповільнився або й зовсім припинився перехід парафій Московського патріархату в Українську православну церкву, а переходу архієреїв Московського патріархату зовсім не було після отримання томосу про автокефалію. Тому Москва може радіти. Усі православні церкви як не визнавали, так і не визнають Українську православну церкву, крім вселенського патріарха, незалежно від того, в якому статусі вона є: чи то у статусі митрополії, чи у статусі патріархату", – заявив Філарет.
Він підкреслив, що становище можна виправити і для цього потрібно "виконувати ті домовленості, які було досягнуто перед Собором у присутності президента Петра Порошенка і з архієреями".
"А це означає, що предстоятель несе відповідальність за зовнішнє представництво УПЦ, а патріарх відповідає за внутрішнє церковне життя в Україні, але у співпраці з предстоятелем. Предстоятель нічого не робить всередині церкви без згоди патріарха. Патріарх головує на засіданнях Священного синоду і на Соборах УПЦ заради збереження єдності, її зростання та утвердження", – написав патріарх Філарет.
Православну церкву України було створено на об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року, в якому взяли участь усі архієреї Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також два архієреї Української православної церкви Московського патріархату. 5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію ПЦУ, а 6 січня вручив його голові ПЦУ митрополиту Епіфанію у Стамбулі. Інтронізацію Епіфанія провели 3 лютого 2019 року.
8 травня 2019 року видання LB.ua опублікувало копії запрошень для архієпископів за підписом Філарета, надрукованих на бланках УПЦ Київського патріархату, на святкування дня пам'яті мученика Макарія 14 травня. Спочатку Епіфаній запрошення не одержав. У коментарі ТСН 9 травня Філарет сказав, що Київський патріархат не ліквідовано, тому що зробити це, за словами патріарха, "може той, хто його створив". Посилаючись на джерела, видання повідомило, що Філарет збирає архієреїв ПЦУ, щоб обговорити можливість відновлення Київського патріархату під його керівництвом.
Епіфаній заявив, що про відновлення Київського патріархату неправильно говорити фактично і юридично. На його думку, це може призвести до ізоляції ПЦУ, позбавлення її томосу про автокефалію й "усіх здобутків церковної незалежності".
10 травня Філарет сказав, що з моменту обрання Епіфанія разом із предстоятелем ПЦУ вони жодного разу не здійснювали літургію. Також, за інформацією Філарета, митрополит нібито хотів провести своє служіння "то в Дніпрі, то в Маріуполі" "напротивагу" урочистостям у Володимирському соборі в день пам'яті Макарія. Разом із тим Філарет надіслав Епіфанію запрошення на святкування в Києві 14 травня.
Предстоятель ПЦУ заявив, що на 14 травня запланував поїздку на Донбас і в Києві бути в будь-якому разі не планував.
В опублікованому 12 травня коментарі Філарет припустив відділення Київського патріархату від ПЦУ і підкреслив, що уповноважений скликати церковний собор.
Директор департаменту Мінкульту у справах релігій і національностей Андрій Юраш заявив, що УПЦ КП і УАПЦ припинили існування після створення на об'єднавчому соборі ПЦУ. Він додав, що Філарет за рішенням Синоду ПЦУ має залишатися керівним архієреєм Києва із входженням у його єпархію всіх парафій і монастирів колишньої УПЦ КП столиці і тих громад, які матимуть бажання приєднатися до структури.
14 травня на святкування у Володимирський собор у Києві приїхало тільки четверо єпископів із понад 60, яким розсилав запрошення Філарет.
Епіфаній 14 травня заявив, що в ПЦУ немає розколу. Водночас він сказав, що не поділяє думок Філарета, висловлених ним останнім часом.