Москаль: Через корупцію Геруса в Україні може зупинитися енергетика
Народний депутат від "Слуги народу" Андрій Герус намагається втручатися в роботу енергокомпаній для того, щоб ціна на електроенергію для застарілих феросплавних і трубних заводів була вкрай низькою, заявив ексголова Закарпатської облдержадміністрації і колишній голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадій Москаль.
Голова енергетичного комітету Ради, нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус має опинитися на лаві підсудних, оскільки через нього українська енергетика близька до катастрофи, написав на своїй сторінці у Facebook ексголова Закарпатської облдержадміністрації і колишній голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадій Москаль.
"Через корупцію Геруса в Україні може зупинитися енергетика, – заявив він. – Махінатори і пройдисвіти на чолі з головою комітету ВР з енергетики Герусом роблять усе для розвалу нашої енергетичної галузі. Безконтрольний імпорт струму, що розпочався з його ініціативи, призвів до зупинки українських ТЕС, наслідком чого стало падіння попиту на українське вугілля. У той же час наближені до Геруса імпортери струму багатіють шаленими темпами. Герус та його поплічники в Міненерго і НКРЕКП намагаються втручатися в роботу енергокомпаній для того, щоб ціна на струм для застарілих феросплавних і трубних заводів була вкрай низькою. Вона зараз – найнижча у Європі (за винятком Грузії). А вони хочуть ще нижчу, щоб ці приватні підприємства мали надприбутки, а енергопідприємства (70% струму виробляють держкомпанії) були збитковими".
Москаль написав, що в державного "Енергоатому" немає коштів на виплату зарплат працівникам, збитки теплових електростанцій за пів року імпорту електроенергії з Росії сягнули 3,1 млрд грн, а з 1 квітня шахти "Добропіллявугілля" і "Білозерська", а також збагачувальну фабрику "Жовтнева" вивели в простій. Він стверджує, що держпідприємство "Гарантований покупець" фактично є банкрутом, через це виробники поновної енергетики не отримали 1 млрд грн і можуть зупинитися.
"Необхідно терміново зняти Геруса з посади голови комітету Верховної Ради з енергетики... Місце Геруса на лаві підсудних – за державну зраду та завдання мільярдних збитків державі! Проти нього необхідно подати позови, аби відшкодувати завдані збитки", – заявив Москаль.
Восени 2019 року після чотирирічної перерви Україна почала імпортувати електроенергію з РФ. Це стало можливим внаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
Член профільного комітету ВР Олексій Кучеренко стверджував, що правку Геруса внесли з порушенням регламенту роботи Ради. "Українські новини" 2 жовтня 2019 року повідомляли, що перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту було відображено на сайті НЕК "Укренерго" 1 жовтня. За інформацією джерела агентства на ринку, імпортером стала пов'язана з бізнесменом Ігорем Коломойським компанія "Юнайтед Енерджі".
За першу половину грудня "Енергоатом" виробив на 83,61 млн кВт-год електроенергії менше, ніж міг і мав виробити, і втратив 100 млн грн, заявив член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Він зазначив, що вважає причиною такої ситуації поправку голови комітету з питань енергетики і житлово-комунальних послуг нардепа Андрія Геруса.
Вищий антикорупційний суд зобов'язав Національне антикорупційне бюро, а Шевченківський районний суд – СБУ відкрити кримінальне провадження за фактом державної зради та зловживання владою через лобіювання Герусом поправки до законодавства, яка дала можливість відновити імпорт електроенергії з Росії.