На нормандському саміті погодили обмін утримуваними особами
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що відповідно до домовленостей лідерів країн "Нормандської четвірки", обмін утримуваними особами між Україною та РФ має відбутися до кінця 2019 року.
9 грудня в Парижі лідери країн "Нормандської четвірки" домовилися про обмін утримуваними особами між Україною та РФ у форматі "всіх на всіх". Про це під час спільного брифінгу заявив президент України Володимир Зеленський, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Країни-учасниці сприяють взаємному звільненню утримуваних осіб до 31 грудня 2019 року за принципом "всіх на всіх". Було погоджено необхідність верифікувати повні списки цих осіб, а також надати повний доступ представникам Міжнародного комітету Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб", – сказав Зеленський.
Він зазначив, що планують зробити так, щоб люди змогли зустріти Новий рік із рідними.
"Для мене найголовніша цінність – це людське життя. Найголовніша перемога для мене – що ми домовилися про обмін "всіх на всіх". Я з цим їхав на саміт. Ми домовилися про терміни, і я вірю в те, що вони будуть витримані", – додав президент.
Останній обмін утримуваними особами відбувся 7 вересня 2019 року. Серед українців, які повернулися додому, – політв'язні Олег Сенцов, Володимир Балух, Олександр Кольченко, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизонович, а також захоплені Росією біля Керченської протоки 24 моряки.
Саміт у нормандському форматі в Парижі розпочався 9 грудня приблизно о 17.00, перед зустріччю чотирьох лідерів президент України Володимир Зеленський і президент РФ Володимир Путін провели двосторонні зустрічі з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Еммануелем Макроном. Приблизно о 18.20, майже з півторагодинним запізненням, почалися переговори лідерів "Нормандської четвірки". Цю зустріч перервали для переговорів Зеленського і Путіна. Після її закінчення відбулася робоча вечеря "четвірки", яка тривала приблизно дві години.
"ГОРДОН" стежить за розвитком подій у день нормандського саміту 9 грудня в режимі онлайн
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, які вона демонструє.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.