НАБУ: Норма про апеляцію в законі про антикорупційний суд потребує перегляду
Національне антикорупційне бюро України переконане, що апеляції на вироки судів загальної юрисдикції у справах НАБУ і САП мають розглядати в апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду.
У законі про Вищий антикорупційний суд (ВАС) потрібно переглянути норму про апеляцію на вироки, ухвалені судами першої інстанції у справах Національного антикорупційного бюро України, переданих до створення ВАС, заявили в НАБУ. Апеляційні скарги на такі вироки має розглядати апеляційна палата Вищого антикорупційного суду, уважають у бюро.
"Це положення фактично позбавляє сторони обвинувачення та захисту права перегляду вироків незалежним судовим органом у провадженнях, які розслідувалися НАБУ впродовж останніх трьох років, та будуть надалі передаватися до судів загальної юрисдикції, поки антикорупційний суд не розпочне роботу. Це означає, що велика частина топ-посадовців, стосовно яких НАБУ вже завершило розслідування, може уникнути справедливого покарання", – ідеться в заяві.
У НАБУ вважають, що через цю норму кілька років кропіткої роботи детективів НАБУ і прокурорів САП може бути нівельовано, оскільки велика кількість проваджень щодо топ-посадовців залишиться повністю поза юрисдикцією антикорупційного суду.
"НАБУ переконане, апеляції на вироки у справах НАБУ і САП, винесені судами загальної юрисдикції, мають розглядатися в апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду. Тільки у цьому випадку суспільство та міжнародні партнери матимуть довіру до остаточних рішень, якими б вони не були", – заявили в НАБУ.
7 червня Рада ухвалила закон про Вищий антикорупційний суд у другому читанні. В остаточній редакції закону зазначено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів зможе подолати недопуск кандидата в судді, якщо заручиться підтримкою трьох із шести міжнародних експертів. Згідно із законом, Вищий антикорупційний суд в Україні мають створити протягом 12 місяців після набуття законом чинності.
Глава постійного представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман повідомив, що фахівці Міжнародного валютного фонду проведуть аналіз ухваленого закону щодо його відповідності досягнутим домовленостям.
11 червня президент України Петро Порошенко підписав закон.
У Центрі протидії корупції Transparency International закликали виправити норму про апеляції за провадженнями Національного антикорупційного бюро, опубліковану в тексті закону "Про Вищий антикорупційний суд" у газеті "Голос України". Згідно з цією нормою, апеляції у справах НАБУ, які вже надійшли в суди, будуть розглядати в судах загальної юрисдикції, а не в антикорупційному суді.