Центр протидії корупції: Норма, яка з'явилася в законі про антикорупційний суд, – амністія для всіх топ-корупціонерів
У Центрі протидії корупції Transparency International Україна закликають виправити норму про апеляцію за провадженнями Національного антикорупційного бюро, опубліковану в тексті закону "Про вищий антикорупційний суд" у газеті "Голос України". За словами голови правління центру Віталія Шабуніна, у зв'язку із цією нормою вироки проти головних корупціонерів країни українці побачать не раніше ніж за два-три роки.
У тексті закону "Про Вищий антикорупційний суд", опублікованому 13 червня в офіційній парламентській газеті "Голос України", з'явилася норма, якої не зачитував у Верховній Раді голова комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич і не обговорювали в комітеті. Про це повідомляє Центр протидії корупції (ЦПК).
Згідно з цією нормою, апеляції у справах Національного антикорупційного бюро України, які вже надійшли в суди, розглядатимуть у судах загальної юрисдикції, а не в антикорупційному суді.
"Ця норма з'явилася в тексті правок до закону, розданому в комітеті за годину до голосування, а сьогодні – у вже оприлюдненому законі. Цієї норми також не було у запропонованій комітетом редакції порівняльної таблиці до другого читання, опублікованій на сайті Верховної Ради", – зауважують у ЦПК.
У тексті закону зазначено, що "суди апеляційної інстанції (крім Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду) продовжують приймати до розгляду апеляційні скарги на судові рішення, які ухвалені судами першої інстанції". Ідеться про провадження, які потрібно розглядати в антикорупційному суді, але надійшли до суду до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду.
"Отже, апеляція відбудеться в обхід антикорупційного суду. Натомість, згідно з попередніми домовленостями з міжнародними партнерами, апеляція справ, які зараз знаходяться на розгляді в загальних судах, мала б відбутися в апеляційній палаті антикорупційного суду. Ця норма – амністія для всіх топ-корупціонерів, чиї справи вже в судах. Це зміна попередніх домовленостей і тексту самого законопроекту прямо перед голосуванням... Тепер же справи... одіозних топ-посадовців так і залишаться у звичайних судах і, як ми розуміємо, будуть "злиті", – заявив голова правління ЦПК Віталій Шабунін.
За його словами, ця норма означає, що вироки проти топ-корупціонерів країни українці побачать не раніше ніж за два-три роки, оскільки створення антикорупційного суду триватиме мінімум півроку, а ще півтора-два роки справи розглядатимуть у двох інстанціях.
"Необхідно терміново виправити цю помилку, проголосувавши за відповідні зміни до закону. Ухвалена норма відкладає винесення остаточних рішень по справах НАБУ ще на кілька років", – заявив голова Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.
11 червня президент України Петро Порошенко підписав закон про "Вищий антикорупційний суд".
7 червня Рада ухвалила документ у другому читанні. В остаточній редакції закону зазначено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів зможе подолати недопуск кандидата в судді, якщо матиме підтримку трьох із шести міжнародних експертів. Згідно із законом, Вищий антикорупційний суд в Україні повинні створити протягом 12 місяців після набуття законом чинності.
Фахівці Міжнародного валютного фонду проведуть аналіз ухваленого закону щодо його відповідності досягнутим домовленостям, заявив 7 червня голова постійного представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман.