Нардеп Михайло Бондар заявив, що заборона на прямі контракти не зупинить імпорту електроенергії з Росії
Законопроєкт №2233, який, згідно із запевненнями його авторів, нібито виключає Росію з імовірних постачальників електроенергії в Україну, насправді фактично залишає можливість для імпорту російської електроенергії через Білорусь, заявив народний депутат від "Європейської солідарності" Михайло Бондар.
Законопроєкт №2233 "Про внесення змін до закону України "Про ринок електричної енергії" не скасовує імпорту електроенергії із РФ – він відбуватиметься через Білорусь і дасть можливість Росії за кілька місяців почати шантажувати Україну. Про це 3 грудня на брифінгу у Верховній Раді заявив народний депутат від "Європейської солідарності", член міжфракційного депутатського об'єднання "Енергетична незалежність і безпека України" Михайло Бондар, повідомляє видання Delo.ua.
"4 грудня пропонують ухвалити закон №2233, який фактично дозволяє імпорт електроенергії із країн СНД, зокрема з Російської Федерації. Вони нібито прибирають РФ, оскільки прописують, що двосторонні договори з Російською Федерацією заборонено, але залишають Білорусь. Ми чудово знаємо, що Білорусь не має таких потужностей, тому це буде електроенергія з Росії. Це просто окозамилювання", – сказав політик.
Він підкреслив, що імпорт із РФ загрожує енергетичній галузі України.
"Убивають нашу енергетичну систему, убивають генерувальні компанії, убивають вуглевидобувну галузь, і ми буквально за кілька місяців будемо цілковито енергозалежними від Російської Федерації. Буквально за кілька місяців цим нас шантажуватимуть", – переконаний Бондар.
Імпорт із РФ після чотирирічної перерви став можливим завдяки пролобійованій нардепом від "Слуги народу" Андрієм Герусом правці в ухвалений 18 вересня закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії".
Сьогодні парламент ухвалив законопроєкт №2233 "Про внесення змін до закону України "Про ринок електричної енергії" ("за" проголосувало 274 нардепи, зокрема 233 представники фракції "Слуги народу" і 10 депутатів з "Опозиційної платформи – За життя"). Як пише "РБК-Україна", цей законопроєкт скасовує імпорт електроенергії із РФ лише за прямими контрактами, але зберігає можливість постачання російської електроенергії на ринок "на добу наперед", а також цілковито дозволяє вільне постачання білоруської електроенергії на будь-який сегмент українського ринку.
У Першій енергетичної асоціації України заявляли, що законопроєкт "повертає електроенергетику України до ручного управління і скасовує реформу енергоринку". В асоціації наголошують, що Україна зобов'язалася вносити зміни в енергетичне законодавство лише після консультацій із Європейською комісією про їх сумісність із положеннями нормативних актів ЄС.
У Верховній Раді створили міжфракційне депутатське об'єднання "Енергетична незалежність і безпека України", яке покликане протистояти енергетичному шантажу з боку РФ, а також для протидії тим парламентарям, які працюють проти інтересів України.
За даними ExPro, середньодобовий показник імпорту електроенергії із РФ у жовтні становив 4,12 млн кВт-год, а 1–3 листопада він зріс до 12 млн кВт-год.
Експерт Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп повідомляв у Facebook, що в ніч на 5 листопада в об'єднану енергосистему України з Білорусі та Росії імпортували 1,216 МВт, водночас уперше обмежили потужності поновних джерел енергії.
У листопаді середньодобовий обсяг імпорту російського струму збільшився майже втричі порівняно із жовтнем, імпортована із РФ електроенергія в окремі дні листопада становила 15% ринку України, заявив у своєму блозі на сайті LIGA.net політолог Петро Олещук.
Збереження нинішніх обсягів імпорту електроенергії із РФ загрожує зупинкою 75% українських вугледобувних підприємств і більшості атомних блоків, попередили у Федерації працедавців ПЕК. Про це 22 листопада з посиланням на лист федерації президенту, прем'єру, секретаря РНБО і голові НКРЕКП писало видання Depo.