"Наше завдання – не допустити протистоянь". Кравчук привітав українців з історичним рішенням про автокефалію
Політики в Україні не можуть брати на себе відповідальність і тлумачити канонічність рішень Синоду Константинопольської церкви, зазначив перший український президент Леонід Кравчук, коментуючи ситуацію з наданням православній церкві в Україні автокефалії.
Перший президент України Леонід Кравчук звернувся до українців із нагоди ймовірного надання православній церкві в Україні томосу про автокефалію. Його звернення опублікував 12 жовтня його персональний сайт.
"Вітаю українців із прийняттям Святим і Священним синодом Вселенського патріархату історичного рішення про надання автокефалії Українській православній церкві!.. Та велика ідея, яку ми почали у 90-х роках, що українська незалежна держава повинна мати українську незалежну церкву, – на фініші!" – зазначив Кравчук.
За його словами, процес боротьби за автокефалію не припинявся ніколи.
"Хочу віддати належне патріарху... Філарету, який систематично проводив цю роботу, спілкувався із представниками православних церков України та робив спробу об'єднатися в одну помісну церкву, однак тоді й Українська автокефальна церква, і Московська православна церква не були готові до цього", – сказав перший президент України.
Він назвав важливим рішення Синоду Вселенського патріархату зняти анафему з Філарета.
"Спостерігаючи за висловами у ЗМІ деяких політиків, чи справедливе рішення Священного Синоду, чи воно відповідає історичним канонам, я переконаний, що політики не можуть брати на себе відповідальність і тлумачити канонічність рішень Синоду", – підкреслив Кравчук.
Він зауважив, що автокефалія не повинна стати причиною конфліктів.
"Наше завдання – не допустити протистоянь, що й записано в документі Синоду: "Звернутися до всіх сторін із закликом уникати присвоєння храмів, монастирів та іншої власності, а також утримуватися від будь-яких інших актів насильства і помсти з тим, щоб були мир і любов Христові", – ідеться у зверненні.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, а предстоятелю Української православної церкви Київського патріархату Філарета і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос буде одержано після об'єднавчого собору українських православних церков, сказав глава держави.
Патріарх УПЦ КП Філарет повідомив, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
У РПЦ заявили, що готують "жорстку" відповідь на рішення Вселенського патріархату.