Небоженко: Автокефалія – оригінальний і несподіваний хід англосаксів, який збільшує шанси України у боротьбі із РФ
Російській небезпечній "м'якій силі" РПЦ в Україні тепер протистоїть західна, але православна "м'яка сила" Вселенського патріархату, зазначив директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.
Головною несподіванкою для Кремля в Україні стала не швидкість, з якою прибули західні екзархи виконувати рішення з надання автокефалії Україні, а те, що американські і канадські священики приїхали раніше за американських і канадських військових. Таку думку 8 серпня висловив у Facebook політолог, директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.
"Тепер російській небезпечній "м'якій силі" в Україні (РПЦ – Московський патріархат) протистоїть західна, але православна "м'яка сила" Вселенського патріархату. Це справді оригінальний і несподіваний хід англосаксів, який суттєво збільшує шанси України у боротьбі з Росією. І провокації тут не допоможуть, бо всі будуть знати причину і винуватця – Кремль", – підкреслив він.
Політолог припустив, що у політичному сенсі прискорене надання автокефалії православній церкві в Україні стане однією з ефективних асиметричних відповідей на окупацію Донбасу і Криму Росією.
"Церковний фронт" не менш важливий, ніж боротьба з "п'ятою колоною" Кремля у ЗМІ і держорганах України. Надання томосу Україні за своїм потужним ефектом у боротьбі з агресором можна порівняти лише з появою кількох нових, добре озброєних сучасною зброєю, підготовлених дивізій в українській армії", – підсумував Небоженко.
31 серпня Константинопольський патріарх Варфоломій обговорив із Московським патріархом Кирилом питання про надання автокефалії Україні, заявив за підсумками зустрічі митрополит Галльський Еммануїл, відповідальний за процес надання томосу Україні.
Архієрейський собор, головною темою якого є надання Українській православній церкві автокефалії, розпочався 1 вересня. На Собор прибуло понад 100 єпископів з усього світу. 2 вересня Собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погодження з іншими церквами.
7 вересня в межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського зі США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.
Дії Константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні у Російській православній церкві вважають "грубим вторгненням" на свою канонічну територію і пообіцяли, що вони "не залишаться без відповіді". 8 вересня у РПЦ пообіцяли вжити відповідні заходи "найближчим часом".