УПЦ МП: Призначення Константинополем екзархів у Київ грубо порушує канонічну територію Української православної церкви
Рішення Константинопольського патріархату призначити своїх представників до Києва для підготування автокефалії суперечить другому правилу Другого вселенського собору: "Не будучи запрошеними, єпископи нехай не переходять за межі своєї області", ідеться в офіційній заяві Української православної церкви Московського патріархату.
Призначення Вселенським патріархом своїх представників до Києва для підготування автокефалії православної церкви порушує ухвалені церковні правила, заявили у відділі зовнішніх церковних зв'язків Української православної церкви Московського патріархату. Офіційну позицію викладено на сайті синодального відділу.
"Із благословення блаженнішого митрополита Київського і всієї України Онуфрія, відділ зовнішніх церковних зв’язків Української православної церкви уповноважений заявити, що призначення екзархів є грубим порушенням канонічної території Української православної церкви. Дане рішення Константинопольського патріархату суперечить другому правилу Другого вселенського (Константинопольського) собору: "Не будучи запрошеними, єпископи нехай не переходять за межі своєї області", – ідеться в заяві.
В УПЦ МП додали, що представників до Києва призначили без запрошення.
"Призначення екзархів у Київ відбулося без відома блаженнішого митрополита Київського і всієї України Онуфрія як єдиного канонічного єпископа міста Києва. Відповідальність за можливі негативні наслідки цього діяння лежатиме на Константинопольському патріархаті", – підкреслили в синодальному відділі.
Заступник голови відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП Миколай Данилевич у своєму Facebook пояснив, що екзархи у цьому разі – посланники або легати.
"Як правило, Константинопольський патріархат екзархами називає уповноважених осіб або комісію для розгляду якихось питань. Це поки що не означає відкриття екзархату як церковної структури. У даному випадку це означає комісію, яка в односторонньому порядку, без погодження з канонічною УПЦ, була створена Константинопольським патріархатом і яка буде приїжджати в Україну для спілкування з різними сторонами на предмет створення автокефальної церкви. Сам спосіб дій Константинополя суперечить канонам, оскільки єпископи з будь-якої помісної церкви можуть приїжджати на територію іншої церкви, а тим більше вчиняти якісь дії, лише з дозволу предстоятеля місцевої церкви. Ані запрошення, ані дозволу на вищезазначені дії блаженніший митрополит Онуфрій не давав", – написав Данилевич.
7 вересня у межах підготування до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами в Києві архієпископа Даниїла Памфілійського із США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади.
Дії константинопольського патріарха Варфоломія щодо призначення представників в Україні у Російській православній церкві назвали "грубим вторгненням" на свою канонічну територію і пообіцяли, що вони "не залишаться без відповіді".
31 серпня Константинопольський патріарх Варфоломій обговорив із Московським патріархом Кирилом питання про надання автокефалії Україні, заявив за підсумками зустрічі митрополит Галльський Еммануїл, відповідальний за процес надання томосу Україні.
Архієрейський собор, головною темою якого є надання Українській православній церкві автокефалії, розпочався 1 вересня. На Собор прибуло понад 100 єпископів з усього світу. 2 вересня Собор ухвалив рішення, що Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без погоджень з іншими церквами.