Небоженко: Нардепи навіть на рівні регламентного комітету не дають образити своїх друзів-спільників G

Небоженко: Глава держави, по суті, перебіг главі ГПУ дорогу
Фото: Виктор Небоженко / Facebook

Нині, коли існує загроза, що без недоторканності залишаться всі українські парламентарі, вони дружно зайняли оборону, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.

Генеральний прокурор Юрій Луценко почав активно займатися справами нардепів, підозрюваних у скоєнні злочинів, коли всі прихильники екс-президента України Віктора Януковича одержали депутатську недоторканність чи втекли з країни, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.

"Генпрокурор уперше за всю свою біографію почав боротися зі злочинністю. Коли він займався цим, сидячи у в'язниці, ми враховувати не будемо. Назвімо це його особистим внеском у демократію. Потім він став главою ГПУ, і знову йому було не до боротьби зі злочинністю – виникала необхідність освоюватись у новій ролі генпрокурора. І ось тепер, коли всі прихильники режиму Януковича стали депутатами чи повтікали за кордон, Луценко взявся за викриття нардепів-злочинців", – зазначив Небоженко.

На його думку, заява президента України Петра Порошенка про необхідність скасувати депутатську недоторканність нашкодила планам генпрокурора.

"Внести до Верховної Ради подання на зняття недоторканності з низки нардепів – це правильна логіка. Українське суспільство підтримало цю ініціативу. Але тут президент раптом виступає із заявою про необхідність зняття недоторканності з усіх депутатів. І відразу ж нардепи напружилися: мовляв, куди ж це годиться? Тобто глава держави, по суті, перебіг главі ГПУ дорогу. Багато хто може заперечити, що президент і генпрокурор – два друга, тому такого не може бути. Але факт залишається фактом. Якби мова йшла тільки про зняття недоторканності з шести нардепів, то парламент хоч стосовно трьох із них, але схвалив би цю ініціативу ГПУ. А так, коли є загроза, що без недоторканності залишаться всі, депутати дружно зайняли оборону", – підкреслив політолог.

За його словами, позбавлення недоторканності становить серйозну небезпеку для нардепів, які виступають проти глави держави.

"Залишитися без депутатської недоторканності, коли Порошенко збирається йти на другий президентський термін, означає наразитися на загрозу опинитись у в'язниці. Це конфлікт двох ініціатив, які виходять з одного центру. І, звичайно, нардепи навіть на рівні регламентного комітету не дають образити своїх друзів-однодумців. Вони бояться, що слідом підуть і інші. Їх не лякає переслідування генпрокурора, адже завжди можна відкупитися. А ось для людей, які виступають проти Порошенка, позбавлення недоторканності – це трагедія", – резюмував Небоженко.

ГПУ просить зняти недоторканність із таких нардепів:

  • Андрій Лозовий (фракція Радикальної партії);
  • Олесь Довгий (парламентська група "Воля народу");
  • Євген Дейдей (фракція "Народний фронт");
  • Максим Поляков (фракція "Народний фронт");
  • Борислав Розенблат (фракція Блоку Петра Порошенка);
  • Михайло Добкін (фракція Опозиційного блоку).

Регламентний комітет Верховної Ради ухвалив рішення за трьома поданнями ГПУ на зняття депутатської недоторканності. 3 липня, розглянувши подання Луценка на притягнення до кримінальної відповідальності Євгена Дейдея, у комітеті зазначили, що воно є "недостатньо мотивованим, необґрунтованим і не містить достатньої кількості конкретних фактів". 4 липня члени комітету вирішили, що подання генпрокурора на позбавлення імунітету Олеся Довгого "має суттєві недоліки". 5 липня регламентний комітет визнав недостатньо обґрунтованим подання ГПУ на притягнення до кримінальної відповідальності Андрія Лозового.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій переконаний, що парламент розгляне подання Генпрокуратури на зняття недоторканності з народних депутатів наступного пленарного тижня.