Новіков уважає, що політв'язні Виговський, Чирній і Кіяшко можуть стати учасниками наступного обміну
Валентина Виговського та Ігоря Кіяшка, яких у РФ нібито засудили за шпигунство, а також останнього учасника "групи Сенцова" Олексія Чирнія можуть розглядати як кандидатів на обмін під час майбутніх переговорів, уважає російський адвокат Ілля Новіков.
Засуджені у РФ українці Валентин Виговський та Ігор Кіяшко, а також кримський активіст Олексій Чирній можуть опинитися у наступному списку на обмін утримуваними особами між Україною та Росією. Про це в інтерв'ю "Громадському" 9 вересня сказав адвокат Ілля Новіков.
"У мене є двоє підзахисних, яких було засуджено в Росії за обвинуваченням у шпигунстві. Це Валентин Виговський та Ігор Кіяшко. Дуже сподіваюся, що вони потраплять у другий раунд переговорів. Є Олексій Чирній, останній учасник "групи Сенцова". Коли [кримського кінорежисера Олега] Сенцова заарештували, було дуже багато розмов про те, що це розгалужена мережа. Але фактично перед російським судом постало лише четверо людей. Троє з них – Сенцов, [Олександр] Кольченко і Геннадій Афанасьєв – перебувають удома, а Олексій Чирній усе ще в ув'язненні, йому півтора року залишилося з призначеного російським судом строку", – розповів Новіков.
За його інформацією, питання про звільнення цих трьох політв'язнів порушували вже під час переговорів про вересневий обмін.
Новіков наголосив, що більша частина українців, які перебувають у місцях позбавлення волі у РФ, не потрапила до списків на обмін. Водночас переважно йдеться про кримських татар, засуджених за статтями про екстремізм.
7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". В Україну повернулися 24 військовополонені моряки, а також інші незаконно утримувані Росією українці: Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров і Олексій Сизонович.
Росії передали, зокрема, головного редактора "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського, колишнього перекладача прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана Станіслава Єжова, колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха, якого називають головним свідком у справі про катастрофу літака рейсу МН17, засудженого за участь у терористичній організації росіянина Віктора Агєєва та інших.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що "перший етап" домовленостей між ним і російським лідером Володимиром Путіним виконано.
Українська омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що на території Росії й анексованого Криму залишається понад 110 незаконно утримуваних українців.
У травні 2014 року в Сімферополі заарештували чотирьох проукраїнських активістів: Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія, Олега Сенцова й Олександра Кольченка. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму та підпалі офісів двох партій у Сімферополі. Режисера Сенцова, названого слідчими керівником терористичної групи, у 2015 році було засуджено до 20 років позбавлення волі, Кольченка – до 10 років.
Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством і дістали по сім років в'язниці. Пізніше Афанасьєв відмовився від своїх попередніх свідчень і заявив, що дав їх під тортурами. 14 червня 2016 року його повернули в Україну. Чирній заявляв, що не погоджувався приймати російське громадянство. Строк його ув'язнення спливає у 2021 році.
15 грудня 2015 року Московський обласний суд засудив Виговського до 11 років позбавлення волі в колонії суворого режиму за обвинуваченням у шпигунстві. Справу розслідувала ФСБ РФ під грифом "цілком таємно".
У грудні 2018 року Нижньогородський обласний суд засудив українського юриста Кіяшка до восьми років колонії суворого режиму за обвинуваченням у шпигунстві та спробі контрабанди військового обладнання. Нібито він намагався вивезти із РФ документацію на радіолокаційну апаратуру, яку використовують у зенітно-ракетних комплексах С-400.