Новинський: Передання Андріївської церкви – це розрахунок за те беззаконня, яке творить вселенський патріарх на українській землі
Андріївська церква належить українському народу, а пропозиція президента передати її у користування Вселенського патріархату – це спосіб розрахунку з Константинополем за томос про автокефалію, заявив народний депутат від Опозиційного блоку Вадим Новинський.
Нардеп від Опозиційного блоку, глава організації "Партія миру" Вадим Новинський заявив, що президентський законопроект про передання Андріївської церкви в постійне користування Вселенського патріархату – це частина роботи української влади для отримання томосу про автокефалію Української православної церкви. Про це він сказав в ефірі програми "Сьогодні" на телеканалі "Україна" 17 жовтня.
"Я вважаю, що Андріївська церква належить українській церкві та українському народу. І, звичайно, ми будемо голосувати проти цього рішення. І ми вважаємо, що ця дія – один зі способів розрахунку з Константинопольським патріархатом, вона демонструє лояльність української влади і роботу над тим, щоб незаконно надати томос про автокефалію", – сказав політик.
Нардеп упевнений, що розрив стосунків Російської православної церкви зі Вселенським патріархатом – це закономірна відповідь на дії предстоятеля Константинопольського патріархату.
"Це не шантаж, це абсолютно законна реакція Російської православної церкви на те беззаконня, яке створив Вселенський патріархат. Своїми діями він порушив багатовіковий сформований канонічний устрій світового православ'я. Тим, що він реабілітував розкольника Філарета. Це вперше в історії, коли розкольників реабілітують без покаяння, – підкреслив Новинський. – Хочу зазначити, що в момент, коли Вселенський патріархат почав розгляд українського питання, він звернувся до всіх помісних церков, щоб ті висловили свою думку щодо цього питання. І жодна церква не підтримала його в цьому незаконному рішенні, всі виступили проти і сказали, що з цього питання необхідно зібрати собор предстоятелів церков, так званий синаксис предстоятелів".
Політик додав, що розмови про підкуп патріарха Діонісія, який видав у 1686 році грамоту про приєднання Київської митрополії до російської церкви, – це домисли.
"Ми не знаємо, що було тоді, це всього лише домисли, наклеп, який намагаються поширити. А ось передання Андріївської церкви зараз – це вже розрахунок за те, що відбувається зараз, за те беззаконня, яке творить вселенський патріарх на українській землі", – впевнений Новинський.
Андріївська церква в Києві – православний храм на честь апостола Андрія Первозванного, збудований у 1754 році за проектом архітектора Бартоломео Растреллі. Зараз – чинний храм Української автокефальної православної церкви.
Президент України Петро Порошенко 17 жовтня зареєстрував у парламенті законопроект №9208 "Про особливості користування Андріївською церквою Національного заповідника "Софія Київська". Документ внесено до Ради як невідкладний. У пояснювальній записці глава держави підкреслює, що необхідно сприяти процесу утворення в Україні єдиної помісної православної церкви та створити умови для виконання екзархами Вселенського патріархату їхніх функцій в Україні.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, які стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю Єдиної помісної української православної церкви.
Предстоятель УПЦ КП Філарет повідомив, що щонайменше 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод Російської православної церкви в Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.