Оржель: "Газпром" може "зістрибнути" в останній момент, але тоді понесе іміджеві втрати
За словами міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Оржеля, російський "Газпром" опиниться під тиском у разі, якщо новий контракт на транзит газу через українську газотранспортну систему не буде підписано до 31 грудня, тоді як Україна покаже себе надійним партнером, здатним іти на компроміс.
Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель не відкидає, що російський газовий монополіст "Газпром" може відмовитися від досягнутих домовленостей щодо транзиту газу через Україну до 2020 року в останній момент.
Він заявив про це в колонці для "Економічної правди", опублікованій 24 грудня.
"Газпром" – дуже непроста та непередбачувана сторона переговорів. Про це треба пам’ятати всім, хто сідає з його представниками за один стіл. Минулого тижня ми досягли суттєвого прогресу, який вилився в підписання протоколу... Але протокол – це ще не угода. Останній тиждень грудня наші компанії будуть розробляти драфт тексту. Але поки сама угода не підписана – транзиту немає", – написав він.
Оржель зазначив, що Україна готова до можливої відмови РФ від попередніх домовленостей.
"Чи може друга сторона "зістрибнути" в останній момент? Так. Чи готові ми до цього? Так. Але якщо це відбудеться, то всі іміджеві втрати понесе "Газпром", – підкреслив він.
За його словами, Україна в такій ситуації покаже себе "як надійний і договороздатний транзитний партнер Європи", здатний іти на "розумні компроміси", які не суперечать національним інтересам та енергетичній безпеці Євросоюзу.
"І тепер, якщо контракту не буде до 31 грудня, а з нового року в телевізорі будуть показані панічні кадри замерзаючих європейських міст, то під тиском Європи "підписуйте швидше!" опинимося не ми, а "Газпром", – резюмував міністр.
Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив, що 26 грудня команди "Нафтогазу" і "Газпрому" зустрінуться, щоб остаточно погодити умови договорів на транзит газу.
"Сподіваємося, що нам вдасться погодити умови договорів і завершити цей процес уже у п'ятницю, 27 грудня. Але якщо буде така необхідність, робота триватиме і на вихідних", – заявив він.
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу спливає 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
У 2018–2019 роках відбулося кілька раундів тристоронніх (третьою стороною є Єврокомісія) газових переговорів на високому рівні. 20 грудня 2019 року в Мінську представники України, РФ та Єврокомісії "досягли остаточної домовленості з принципових позицій" щодо транзиту російського газу, повідомили в Офісі президента України. У російському "Газпромі" розповіли, що Україна та РФ підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України і врегулювання взаємних вимог.
Оржель повідомив 21 грудня, що, згідно з домовленостями, контракт на транзит російського газу буде підписано строком на п'ять років із можливістю пролонгації ще на 10 років. Також РФ виплатить Україні $3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу, але сторони відкличуть інші зустрічні позови щодо газу. Окрім того, за словами Оржеля, тариф на транспортування газу буде підвищено. Міністр поінформував, що домовленості щодо транзиту російського газу через українську газотранспортну систему не передбачають можливості прямих постачань газу в Україну із РФ.
Вітренко заявляв, що контракти на транзит має бути підписано до 29 грудня. Він повідомив, що "Нафтогаз" стане посередником між "Газпромом" і компанією "Оператор газотранспортної системи України".
Віцепрем'єр РФ Дмитро Козак заявляв, що тариф на транзит російського газу через Україну не будуть змінювати протягом п'яти років.