ПАРЄ може змінити механізм запровадження санкцій проти національних делегацій – ЗМІ

Резолюцію можуть подати на розгляд депутатів ПАРЄ в січні 2020 року
Фото: Council of Europe Parliamentary Assembly / Flickr

У резолюції, яку готує комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з політичних питань і демократії, ідеться про зміну принципу голосування щодо санкцій стосовно національних делегацій. Документ може ускладнити запровадження санкцій проти країн, які порушують основоположні принципи Ради Європи, пише "Німецька хвиля".

Комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з політичних питань і демократії підготує резолюцію, що може змінити принцип голосування за санкції щодо країн – членів Ради Європи, які порушують свої статутні зобов'язання. За даними "Німецької хвилі", це рішення ухвалили на засіданні комітету 14 листопада в Берліні.

У секретаріаті ПАРЄ виданню розповіли, що в документі, який обґрунтовує необхідність підготовки резолюції, пояснюють, що в такий спосіб ПАРЄ продовжує працювати над гармонізацією діяльності органів Ради Європи. У резолюції може йтися про зміну принципу голосування щодо санкцій стосовно національних делегацій.

Наразі в ПАРЄ такі рішення ухвалюють простою більшістю, тоді як для ухвалення важливих рішень у Комітеті міністрів РЄ потрібна кваліфікована більшість, що становить дві третини голосів.

Резолюцію можуть подати на розгляд депутатів ПАРЄ в січні 2020 року. Якщо парламентарії підтримають її, це стане приводом для внесення відповідних змін до регламенту асамблеї, що ускладнять запровадження санкцій проти країн, які порушують основоположні принципи Ради Європи, зазначили співрозмовники видання.

Представники української делегації участі в засіданні комітету 14 листопада не брали, повідомив виданню народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко.

Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку військових дій на Донбасі. На знак протесту у 2017 році Росія припинила сплату внесків до бюджету Ради Європи (приблизно €33 млн на рік), що призвело до фінансової кризи в організації. У Росії заявили, що РФ виплатить Раді Європи заборговані внески, якщо ПАРЄ "усуне загрозу дискримінації національних делегацій".

У ніч на 25 червня 2019 року ПАРЄ ухвалила резолюцію про зміну санкційного механізму, яка дозволила делегації Росії повернутися в асамблею. 26 червня ПАРЄ 116 голосами (проти – 62, утрималися – 15) ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень. Українські депутати заявили, що на знак протесту залишають сесію асамблеї. Міністерство закордонних справ України відкликало тодішнього постпреда при Раді Європи Кулебу для консультацій.

23 вересня українська делегація в ПАРЄ ухвалила заяву про відмову від участі у найближчій сесії. У вересні Верховна Рада сформувала новий склад української делегації в ПАРЄ, однак вона заявила про відмову брати участь в осінній сесії на знак протесту.

Голова комітету парламенту з міжнародних відносин, депутат від фракції "Слуга народу" Богдан Яременко заявляв, що нова українська делегація в ПАРЄ ухвалить рішення щодо своєї участі в роботі асамблеї наприкінці 2019 року або на початку 2020 року.