В Україні партій, у чиїх списках буде занадто мало жінок, не зареєструють на виборах – ЦВК
Для того щоб балотуватися в усіх великих містах України в усіх округах, партії потрібно знайти 620 кандидаток для дотримання гендерних квот, повідомили в русі "Чесно".
Партій, які не дотримуються гендерних квот, не допустять до виборів. Про це в коментарі руху "Чесно" повідомила членкиня Центральної виборчої комісії Вікторія Глущенко.
"У разі недотримання організацією політичної партії під час висування кандидатів у депутати до відповідних рад вимог Виборчого кодексу України щодо забезпечення визначеного рівня присутності у виборчих списках та переліках кандидатів жінок та чоловіків територіальною виборчою комісією буде прийматися рішення про відмову в реєстрації всіх кандидатів", – заявила Глущенко.
У "Чесно" також зазначили, що, згідно з новим Виборчим кодексом, один кандидат може балотуватися тільки в одному окрузі, тобто в одну раду. У 2015 році одні й ті самі кандидати від партії могли йти в облраду, міськраду, балотуватися в мери.
Рух "Чесно" порахував, яка мінімальна кількість кандидаток має бути у списках партій, що вирішили охопити всі округи у великих містах, а таких 30.
У містах обласного значення кількість жінок, яких мають залучити партії, теж має зрости.
У "Чесно" зазначили, що тепер для того, щоб висунути лінійку кандидатів на всі вакантні місця в раді, необхідно мати в команді від 14 (Ужгородська міська рада) до 48 кандидаток (Київська міська, Харківська та Дніпропетровська облради).
"Для тих партій, які балотуватимуться до рад великих міст та обласних рад, загальна кількість кандидаток на місцевих виборах 2020 року значно зросте. Для того щоб покрити всі великі міста з усіма округами й отримати реєстрацію у ЦВК, доведеться знайти 620 кандидаток, а для облрад – 668", – вважають у "Чесно".
Менше кандидаток партіям необхідно знайти для Ужгородської міськради та Закарпатської облради, найбільше – для Києва та області і для Харкова та області.
Місцеві вибори в Україні призначено на 25 жовтня 2020 року.
11 липня 2019 року Верховна Рада минулого скликання ухвалила у другому читанні проєкт Виборчого кодексу України (законопроєкт №3112-1). 27 серпня 2019 року спікер Верховної Ради VIII скликання Андрій Парубій повідомив, що підписав закон.
У громадянській мережі "Опора" заявляли, що президенту слід ветувати Виборчий кодекс, оскільки він є "не просто застарілим", а демонструє відсутність виборчої реформи.
Зеленський ветував Виборчий кодекс України 13 вересня. Він повернув закон у Верховну Раду зі своїми пропозиціями. На думку глави держави, положення цього кодексу фактично зберігають ознаки пропорційної виборчої системи із закритими списками.
3 жовтня Верховна Рада України скерувала Виборчий кодекс на доопрацювання.
Парламент ухвалив закон 19 грудня.