Політолог Сазонов заявив, що пріоритет для ТЕС на українському вугіллі знищить антрацитову залежність енергетики від РФ

Кирило Сазонов: Ну не абсурд це? Саме абсурд, та ще й з ознаками схильності до суїциду
Фото: 112.ua

2017 року частка російського вугілля в Україні становила 57%, а цього року зросла до 62%, заявив політолог Кирило Сазонов. Він вважає, що фактично країна довіряє свою енергетичну безпеку ворогові.

Економічні зв'язки з Росією становлять не меншу загрозу, ніж культурні, особливо якщо йдеться про вугільно-енергетичну залежність від країни-агресора, пише у своєму блозі на Site.ua політолог Кирило Сазонов.

"Якщо ми говоримо про нашу залежність від імпорту, та ще й в енергетиці – то слово "загроза" навіть занадто м'яке. Фактично ми довіряємо свою енергетичну безпеку ворогові. І водночас накачуємо його нашими ж грошима. Ну не абсурд це? Саме абсурд, та ще й з ознаками схильності до суїциду. І якщо від російського газу ми відмовилися ще 2015 року, то з вугіллям ситуація значно сумніша. Зараз імпортне вугілля для українських ТЕС ми закуповуємо у США, ПАР і Росії. А тепер відсотки: 2017 року частка російського вугілля становила 57%, а цього року вже зросла до 62%", – зазначив автор.

На думку політолога, позбутися російського антрациту Україна може в разі переведення ТЕЦ на українське вугілля марки Г.

"Рішення є – точне і смертельне, як удар шпагою. Рішення, яке зробить російський антрацит не потрібним в Україні взагалі. Для цього необхідно перевести всі блоки на українських ТЕС з вугілля марки А на марку Г. Таке рішення вже ухвалили на засіданні РНБО 16 березня 2017 року. 27 липня цього року на нараді щодо ситуації у вугільній галузі це рішення підтримав прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Робота триває, з А на Г уже переведено сім блоків українських станцій", – стверджує він.

Прискорити цей процес може надання пріоритету українському вугіллю у правилах Оптового ринку електроенергії, вважає Сазонов.

"Добре слово й економічні важелі діють набагато ефективніше, ніж просто заклики. І тут рішення теж знайдено – пріоритет для станцій, які працюють на українському газовому вугіллі. ТЕС – це маневрені потужності, їх переважно використовують на піках споживання. І першими можна вмикати саме ті, які вже перебудувалися. От і гарний мотив для власників генерувальних потужностей якомога швидше перевести блоки", – підкреслив експерт.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман висловлювався за надання пріоритету теплоелектростанціям, які використовують вугілля українського видобутку, і заявляв, що в Міністерстві палива й енергетики вже зареєстровано такий законопроект.

21 червня цього року рада Оптового ринку електроенергії (ОРЕ) ухвалила рішення звернутися з листом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі для одержання дозволу Кабміну на зміну правил ОРЕ, щоб установити пріоритет блоків ТЕС, які працюють на українському вугіллі марки Г, перед блоками, що працюють на імпортному антрациті. Протокол засідання опубліковано на сайті ради ОРЕ.

Україна в січні – жовтні 2018 року збільшила імпорт кам'яного вугілля й антрациту на 15,5% – на 2 млн 343 тис. тонн – до 17 млн 426 тис. тонн порівняно з аналогічним періодом 2017 року, повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна" з посиланням на дані Держфіскальної служби.