Політолог Цибулько: Поляков півтора року тому звинуватив Ситника в корупції
Нардеп від "Народного фронту" Максим Поляков заявляв, що директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник включив до складу офіційної делегації для відрядження до Лондона свою дружину, і спроба зняти з Полякова депутатську недоторканність може бути реваншем, уважає політолог Володимир Цибулько.
Розгляд справи нардепа від "Народного фронту" Максима Полякова може стати початком руйнування міфу про НАБУ як про незалежний неупереджений правоохоронний орган, пише у своєму блозі на Site.ua політолог Володимир Цибулько.
Він стверджує, що зі справою Полякова може бути пов'язаний мотив особистої помсти з боку директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника.
"Як виявляється, депутат Поляков ще півтора року тому звинуватив директора НАБУ Ситника у корупції, а саме в тому, що Ситник включив до складу офіційної делегації НАБУ для відрядження до Лондона власну дружину. Непотизм, конфлікт інтересів і чорна пляма на незайману репутацію керівника НАБУ! Перепалка та переписка між депутатом і антикорупціонером тривали кілька місяців. І ось тепер – матч-реванш на арені регламентного комітету. І лише присяжні-депутати визначать, який із можливих злочинів більш грубий і цинічний: повезти дружину до Лондона чи внести поправку про легалізацію бурштину? Сімейні розбірки були продовжені, коли детективи НАБУ намагалися на вулиці відібрати смартфон у дружини депутата, і тепер мотиви кровної помсти з'явилися в обох", – пише політолог.
Детективи НАБУ 19 червня за підозрою в отриманні хабара затримали охоронця народного депутата від фракції Блоку Петра Порошенка Борислава Розенблата. Як стверджує Сергій Лещенко, нардеп від БПП, хабар передавали нібито за вирішення питання щодо ліцензування видобутку бурштину. 20 червня керівник САП Назар Холодницький заявив, що хабар у розмірі $200 тис. було призначено Розенблату та Полякову. Цибулько, коментуючи цю ситуацію, зазначив, що Полякова намагалися спровокувати на злочин, але спокусі піддалися "лише кілька юних помічників і охоронців".
"У нашому випадку агента відіслали до найвищого законодавчого органу країни із завданням створити там організовану злочинну групу та спонукати членів групи до вчинення протиправних дій. Спокусам Мата Харі, судячи з матеріалів, піддалася лише пара юних помічників і охоронців. Головний критерій для оцінки законності провокації злочину – а чи той злочин стався би, якби агент його не провокував? У даній ситуації депутат Поляков не знав навіть, як виглядає той бурштин і які закони регулюють його видобуток. То чому ж агент звернувся із пропозиціями саме до помічників Полякова?" – міркує експерт.
Він уважає, що розгляд справи Полякова може стати початком руйнування міфу про НАБУ як про незалежний неупереджений правоохоронний орган.
"Можлива наявність особистого мотиву в діях директора НАБУ – взагалі негарна історія. Суспільство покладає на цей орган усе ще надвисокі очікування і вимагає від кожного детектива, а тим паче від їхнього начальника, мати холодний розум і чисті руки і щоб емоції гарячого серця ним не керували. Бо якщо НАБУ почне провокувати справи проти кожного депутата, який їх критикує, то до справжніх корупціонерів точно не дійдуть руки", – переконаний Цибулько.
За поданнями щодо нардепів від Радикальної партії Андрія Лозового та від "Народного фронту" Євгена Дейдея він також не бачить перспективи розвитку: доказами у справах про незаконне збагачення й ухилення від податків експерт уважає тільки юний вік і задекларовані кошти, що "навряд чи суд прийме як підтвердження провини".
"А на засіданні комітету Лозовий розповість шокуючі одкровення про політичний тиск на фракцію радикалів для голосувань за забаганки МВФ, піднявши рівень дискусії до звинувачень влади в антинародній політиці", – прогнозує політолог.
Справи нардепа від Опозиційного блоку Михайла Добкіна та його колеги з групи "Воля народу" Олеся Довгого мають більше шансів, уважає він.
"Найбільша підтримка громадськості – очевидно, у звинувачень проти Добкіна. Його варто було посадити ще за футболки на підтримку "Беркута". А старе відео "Міша, ліцо попрощє" та нове відео з галюцінаціями Добкіна-молодшого прямо на робочому місці позбавляють звинуваченого серйозності та будь-якого пафосу. Справа Добкіна буде розглядатися останньою, і от у ній заграють фанфари торжества справедливості, і комедійний "злодєй" буде покараний. Дійшли руки у Генпрокуратури до Олеся Довгого, який тепер має відповісти за всю космічну одісею. А рішення депутатів по справі Довгого буде здебільшого політичним, і від того рішення залежатиме, буде надалі "Воля народу" голосувати за провладні закони чи всі парламентські договорняки підуть шкереберть і почнеться війна всіх з усіма", – аналізує Цибулько.
Щоб ловити корупціонерів у вищих органах влади, необхідно "філігранно збирати докази", незалежно від партійності й особистих мотивів, резюмує експерт.
Генеральна прокуратура України внесла до Верховної Ради подання на зняття депутатської недоторканності з шести народних депутатів: Андрія Лозового (фракція Радикальної партії), Олеся Довгого (група "Воля народу"), Євгена Дейдея та Максима Полякова ("Народний фронт"), Борислава Розенблата (Блок Петра Порошенка) і Михайла Добкіна (Опозиційний блок).
ГПУ інкримінує їм різні статті, серед яких корупція, ухилення від сплати податків і незаконне збагачення.
Внесених генпрокурором подань Верховна Рада поки не розглядала. Спікер парламенту Андрій Парубій заявляв, що до сесійної зали питання про зняття недоторканності може бути винесено в середині липня. До цього документи від генпрокурора має розглянути регламентний комітет парламенту.