Порошенко: Московський патріархат не буде клеймити, хто у нас канонічний, а хто – безблагодатний
За словами українського президента Петра Порошенка, Україна не дасть Кремлю розпалити міжрелігійний конфлікт.
Президент України Петро Порошенко під час виступу на Форумі місцевого самоврядування в Києві 5 грудня закликав місцеву владу вести діалог із громадськістю про створення автокефальної помісної православної церкви і не допускати ймовірних провокацій, повідомляє прес-служба глави держави.
"Ще раз наголошую. Автокефальна православна церква України не буде державною. Влада гарантує конституційне право свободи віросповідання. У тому числі, гарантує і тим, хто захоче залишитися в єдності з російською церквою. І я як президент і гарант конституційних прав та свобод громадян також гарантую це", – заявив Порошенко.
Він додав, що "Московський патріархат не буде диктувати умов, клеймити, хто у нас канонічний, а хто – безблагодатний".
"Віруючі самі обиратимуть, до якої церкви їм ходити, ніхто нікого ні до чого силою не спонукатиме. Наголошую, що ми не дамо Кремлю розпалити міжрелігійний конфлікт", – сказав Порошенко.
Глава держави підкреслив, що "тут багато що залежить не лише від влади, не лише від спецслужб, але і від органів місцевого самоврядування".
"Це дуже важливо. І тому я звертаюся до вас із проханням забезпечити цей процес. Не дати нікому з московської когорти спровокувати. І не допустити жодного насильства", – резюмував Порошенко.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату скасовано; з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему; йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Офіційний томос про автокефалію православної церкви в Україні вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної церкви. За словами Порошенка, собор відбудеться 15 грудня.
15 жовтня Синод РПЦ розірвав євхаристійне спілкування з Константинопольським патріархатом, 13 листопада таке саме рішення ухвалив Собор єпископів Української православної церкви Московського патріархату.
27–29 листопада Вселенський патріархат провів синод, на якому ухвалив "Конституційний статут української церкви". Також синод затвердив текст томосу про автокефалію УПЦ.