В Україні зафіксовано майже 4 тис. звернень щодо дій ТЦК. Лубінець назвав область із найбільшою кількістю порушень

Найбільше скарг надходить із Закарпатської області, розповів омбудсмен
Фото: Дмитро Лубінець / Facebook

Протягом 2024 року в Україні зафіксували майже 4 тис. звернень щодо дій працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які громадяни вважають неправомірними. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю "Українській правді", яке опублікували 18 грудня.

За словами Лубінця, кількість звернень щодо ймовірних неправомірних дій із боку співробітників ТЦК зростає, іноді доводиться переглядати рішення військово-лікарських комісій.

"У нас є ганебні випадки, коли хлопець, маючи на руках довідку про проходження ВЛК, що він був визнаний як людина із захворюванням, уночі нібито ВЛК знову зібралася, провела нове обстеження і визнала його абсолютно здоровим. Ми дійшли навіть до того, що було на наше подання, на моє подання зібране окремо засідання ВЛК, провели повний аналіз, скасували рішення, що він здоровий. Дійсно зафіксували, що людина має хворобу. Його теж мобілізували, але він пішов виключно до лав Збройних сил України в напрямок логістичного забезпечення", – розповів омбудсмен.

Він зазначив, що найбільше скарг надходить щодо корупції, а інформацію щодо "негідного поводження" із боку ТЦК найчастіше підтверджують у Закарпатській області.

Натомість у Кіровоградській області кількість звернень Лубінець назвав "досить невеликою". Більшість скарг, за його словами, там не було підтверджено.

"Це при тому, що Кіровоградський регіон – один із найперших за кількістю мобілізованих людей у відсотковому значенні, скільки людей проживає на території відповідної області", – заявив Лубінець.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Минулого разу їхню дію продовжили до 7 лютого 2025 року.

У квітні в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня. Згідно з однією із його норм, усі військовозобов'язані протягом двох місяців мали оновити для територіальних центрів комплектування свої персональні дані через Центри надання адмінпослуг, електронний кабінет або прийшовши у ТЦК.

17 травня Зеленський підписав закон про багаторазове підвищення штрафів за військові правопорушення, зокрема за ухилення від мобілізації.

Згодом з'явилися повідомлення про масові перевірки співробітниками ТЦК військово-облікових документів у чоловіків у публічних місцях у різних містах України.

У Києві ввечері 11 жовтня приблизно пів сотні співробітників ТЦК масово перевіряли документи в чоловіків після концерту українського гурту "Океан Ельзи" в Палаці спорту. У Київському міському ТЦК розповіли, що затримання громадян, які порушили норми закону, здійснювали працівники Нацполіції. Конфліктних ситуацій за участю військовослужбовців ТЦК зафіксовано не було, додали у столичному терцентрі.

16 жовтня офіцерка сектору мобілізаційно-оборонної роботи Київського міського ТЦК Лариса Козак повідомила, що рейди працівників ТЦК у громадських місцях в Україні були ефективними.

18 листопада міністр оборони України Рустем Умєров анонсував нові пропозиції щодо реформування системи мобілізації в Україні.