Порошенко: Сподіваюся, гарантії безпеки США у зв'язку з денуклеаризацією Корейського півострова врахують недоліки Будапештського меморандуму

Порошенко привітав результати історичного саміту президента США і лідера КНДР у Сінгапурі
Фото: ЕРА

Завдяки "рішучому лідерству" президента США Дональда Трампа шлях до миру на Корейському півострові більше не здається неможливим, заявив президент України Петро Порошенко.

Президент України Петро Порошенко висловив надію, що в гарантії безпеки КНДР із боку США у зв'язку з денуклеаризацією Корейського півострова буде враховано недоліки Будапештського меморандуму. Про це глава держави написав 12 червня в Twitter.

"Сподіваюся, що безпекові гарантії з боку США у зв'язку з денуклеаризацією півострова врахують недоліки Будапештського меморандуму щодо безпекових гарантій Україні", – заявив Порошенко.

Він також привітав результати історичного саміту президента США Дональда Трампа і лідера КНДР Кім Чен Ина в Сінгапурі.

"Завдяки рішучому лідерству президента Трампа шлях до встановлення миру на Корейському півострові нині вже не є таким неможливим", – додав Порошенко.

12 червня лідери США і КНДР провели 35-хвилинну зустріч тет-а-тет на острові Сентоса в Сінгапурі в готелі "Капела". За підсумками американо-північнокорейського саміту, що відбувся цього самого дня, сторони підписали угоду. У документі зазначено, що США нададуть КНДР гарантії безпеки, Північна Корея підтвердила прихильність до повної денуклеаризації Корейського півострова.

Одразу після переговорів Трамп заявив, що зустріч пройшла "дуже, дуже добре".

11 червня держсекретар США Майк Помпео зазначив, що єдиний результат, який влаштує Вашингтон на саміті в Сінгапурі, це повна денуклеаризація, яка потребує перевірки.

Із 2006 року Північна Корея здійснила шість випробувань ядерної зброї і десятки запусків балістичних ракет. Щодо Пхеньяна діють санкції Європейського союзу, ООН і США. За словами Трампа, санкції Сполучених Штатів можуть скасувати, щойно КНДР не зможе застосовувати ядерну зброю.

Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.

Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.